Izrael zadržel zahraniční aktivisty plující do palestinské Gazy

Izraelské námořnictvo zadrželo francouzskou jachtu, která vezla skupinu aktivistů do palestinské Gazy. Šestnáctičlenná posádka totiž odmítla změnit kurs do Egypta nebo do Izraele. Aktivisté byli převezeni do přístavu Ašdod.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gaza. Izraelské námořnictvo zastavilo francouzskou loď | Zdroj: Reuters

Kapitán dostal na výběr - buďto dojet do izraelského Ašdodu, nebo do Egypta. Podle oficiálního izraelského prohlášení při dnešním zásahu nedošlo k žádnému násilí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček v odpoledních Ozvěnách dne.

Propalestinští aktivisté pluli do palestinské Gazy, chtěli tím prý upozornit na blokádu tohoto území ze strany Izraele. Podobné gesto původně chystala desítka lodí. Úřady středomořských států ale uspořádání velké flotily zmařily.

Izrael drží Gazu pod námořní blokádou s odůvodněním, že tam vládne protiizraelské hnutí Hamás. Izraelská vláda uvádí, že blokáda brání pašování zbraní. Soud jí ale nařídil zveřejnit interní dokumenty, ze kterých vyplývá, že nedostatek zboží a potravin v Gaze měl také popudil Palestince proti jejich vládě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník ČRo ve Francii Jan Šmíd ve Večerním Radiožurnálu.

Francie proti izraelskému zásahu vůči lodi protestuje. „Očekáváme od izraelských úřadů, že budou respektovat všechna práva našich občanů a umožní jejich rychlý návrat do Francie, prohlásil mluvčí ministerstva zahraničí Bernard Valero, ale připomněl, že se jeho úřad snažil odradit Francouze od účasti na protestní flotile pro Gazu.

Aktivisté a novináři

Na palubě lodi bylo šestnáct lidí z toho 11 Francouzů, mezi nimi i bývalý poslanec za komunistickou stranu. V Paříži pak proti izraelskému zásahu protestovali propalestinští aktivisté.

Bernard Valero dále dodal, že Francie požaduje i nadále zrušení blokády pásma Gazy. Francie je pro vznik samostatného palestinského státu. Na mezinárodním poli to prosazuje prezident Nicolas Sarkozy. Už několikrát naznačil, že je to pro něj velmi důležitá otázka.

Gaza. Izraelské námořnictvo zastavilo francouzskou loď | Foto: Reuters

Kromě převážně francouzských aktivistů a posádky byla na lodi nazvané Důstojnost i skupina novinářů z Izraele a arabských států. Očekává se, že až je Izraelci dopraví na pevninu, budou cizinci vyhoštěni za ilegální vstup do Izraele.

Loni při podobné akci sedmi stovek zahraničních aktivistů zahynulo devět Turků. Aktivisté totiž zaútočili na Izraelce, kteří chtěli obsadit plavidlo a vojáci je při tom zastřelili. Zbiti a okradeni byli ale i novináři. Nyní vypadal zásah Izraele jinak. Podle všeho tentokrát vojáci rozlišovali mezi aktivisty a novináři.

Jan Šmíd, Břetislav Tureček, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme