Izrael zahájil odvetu za nové atentáty

Sídlo palestinského prezidenta Jásira Arafata v Ramalláhu obklíčily izraelské tanky a vojáci zablokovali přístup k objektu. Při přestřelce byl vážně zraněn jeden hledaný Palestinec, který později zemřel. Dva Arafatovi strážci utrpěli lehká zranění. Židovský stát tak zareagoval na sebevražedný útok, při kterém v Tel Avivu zemřelo pět lidí a palestinský atentátník. Nálož odpálil v autobusu na rušné třídě plné obchodů nedaleko hlavní synagogy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na místě výbuchu | Zdroj: ČTK

Jak přímo z Tel Avivu uvádí spolupracovník Radiožurnálu Michal Kotyk, k explozi došlo v přední části vozidla a nálož byla tak silná, že výbuch poškodil i řadu blízkých obchodů. Celkem bylo zraněno skoro padesát lidí. K teroristické akci se přihlásila radikální muslimská skupina, která není ochotná vyjednávat a odmítá veškerá úsilí o ukončení stávajícího konfliktu mírovou cestou.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Kotyk o atentátu v Tel Avivu

Izraelský premiér Ariel Šaron okamžitě svolal zvláštní zasedání vládního kabinetu a všeobecně se očekává, že akce izraelské armády proti radikálním skupinám budou pokračovat s ještě větším důrazem. Na tomto postoji nemohl nic změnit ani fakt, že palestinská autonomní vláda sebevražedný útok odsoudila.

Jedná se už o druhý atentát během dvou dní. Mluvčí islámského radikálního hnutí Hamas míní, že jde o začátek nové série útoků. Izraelský premiér Ariel Šaron předtím odmítl návrh palestinské samosprávy na postupné zavádění příměří.

Stanislav Vintr, Michal Kotyk, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme