Izrael zahájil odvetu za víkendové atentáty

Izrael vyhlásil válku teroru. Jeho armáda v reakci na víkendové pumové atentáty odpoledne zahájila vojenskou operaci proti palestinským cílům. Vojenské vrtulníky Apache zaútočily na sídla palestinské policie, televize a další objekty ve městě Gaza. Několik raket dopadlo také do blízkosti sídla předsedy palestinské samosprávy Jásira Arafata. Zraněny byly údajně desítky osob. Krátce poté se druhým terčem útoků stalo město Džanín na západním břehu Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

hořící trosky v Gaze | Foto: ČTK/AP

Izraelský premiér Ariel Šaron v projevu k národu, přímo přenášeném televizí CNN, opakovaně obvinil prezidenta palestinské samosprávy Jásira Arafata z odpovědnosti za teroristické útoky proti Izraeli. V reakci na víkendové palestinské útoky v Jeruzalémě příšlibil pronásledování všech, kdo nesou za teroristické akce odpovědnost, všemi dostupnými prostředky. Zárověň ale prohlásil, že cílem Izraele není odstranit nebo zničit palestinskou samosprávu, ale chránit palestinské občany.

Šaron také poukázal na skutěčnost, že Spojené státy stály po boku Izraele jako přítel v době míru a je tomu tak i v době války proti teroru. Premiér dále uvedl, že Jeruzalém zůstane věčným hlavním městem státu Izrael. Okamžitě po Šaronově projevu začalo další zasedání užšího izraelského kabinetu, který má rozhodnout o dalších krocích v boji proti teroru.

Na Šaronův projev okamžitě reagoval hlavní palestinský vyjednávač Saíb Irikát, který prohlásil, že slova izraelského premiéra znamenají vyhlášení války Palestincům. Radikální palestinská organizace Hamas, zodpovědná za víkendové protiizraelské atentáty, pohrozila, že odvetné údery izraelského letectva proti cílům v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu přijdou Izrael velmi draho. Odpověď Hamasu na bombardováním budov palestinské samosprávy v Gaze, Džanínu a Betlému prý bude odpovídat jeho rozsahu a nenechá na sebe dlouho čekat, dodává dokument zveřejněný v Gaze.

Vojenské vrtulníky používají při útoku řízené rakety a střílejí z těžkých kulometů. Rakety zasáhly palestinské letiště, několik stanovišť palestinských bezpečnostních složek, budovu hnutí Fatáh a sídlo palestinské televize. Podle některých informací byly zasaženy také některé objekty sídla palestinské autonomie Jásira Arafata, konkrétně heliport a dva vrtulníky. Heliport se nachází přímo před úřadovnami palestinské samosprávy, ty ale zasaženy nebyly.

Samotný Jásir Arafat ale v pásmu Gazy nebyl a nacházel se v palestninském správním středisku Ramalláh na západním břehu Jordánu. Nad jeho sídlem se vznáší dým. Nejnovější zprávy hovoří nejméně o sedmnácti zraněných Palestincích, kteří utrpěli lehčí zranění při útěku z místa zásahu nebo se nadýchali kouře. Podle prohlášení palestinských úřadů rozmísťují Izraelci tanky a obrněná vozidla kolem palestinských lokalit, které nebyly konkrétně jmenovány.

Druhým terčem odvetných útoků se stalo palestinské město Džanín na západním břehu Jordánu. Bojové vrtulníky a stíhací letouny F-16 tam bombardovaly pobočky Arafatova úřadu. Džanín je Izraelem považován za baštu sebevražedných atentátníků. Letadla a vrtulníky přelétávaly také nad městem Nábulus. Silná exploze otřásla podle očitých svědků i Betlémem na západním břehu. Izraelská armáda však popřela, že by tu podnikla raketový útok. Pozorovatelé očekávají pokračování zásahů i během noci.

Analytici v oblasti považují v prvních hodnoceních útok za otřevřené varování a hrozbu palestinské autonomii. Izrael činí palestinskou reprezentaci přímo odpovědnou za smrt nejméně 31 Izraelců, kteří zemřeli při pumových útocích v Jeruzalémě a Haifě v sobotu a v neděli. Palestinci tvrdí, že jde o přímý útok na symboly svrchovanosti palestinské autonomie.

Ministr izraelské vlády Dan Miridor řekl, že izraelská odveta nebude jednorázová. Podle pozorovatelů je zásah v Gaze pouze první fází odvetné operace proti palestinské autonomii. Autonomie už požádala Spojené státy aby vyvinuly tlak na Izrael na zastavení operace. USA ale uznaly právo Izraele na sebeobranu. Autonomní ministr pro místní správu v reakci na izraelský zásah řekl, jakékoliv nové krveprolití povede zase jenom k dalšímu krveprolití.

O odvetné akci za víkendové pumové atentáty palestinských radikálů, při nichž zahynulo 31 lidí a 275 dalších bylo zraněno, rozhodl užší bezpečnostní kabinet izraelské vlády. Jednání izraelský premiér Ariel Šaron a zúčastnil se jej mimojiné šéf izraelské diplomacie Šimon Peréz a ministr obrany Benjamin ben Eliezer. Situace je velmi napjatá. Šaron čelí tlaku ukončit veškeré kontakty s palestinským předákem Jásirem Arafatem, který se jednoznačně nepostavil proti teroristům. Podle izraelského rozhlasu někteří ministři vyzývají vládu k tomu, aby prezidenta palestinské samosprávy Jásira Arafata vyhostila z Izraele a z autonomního území.

Palestinská reprezentace se dostala do těžké pozice i na vlastním území. Autonomní vláda vyhlásila výjimečný stav a palestinské bezpečnostní složky zatkly v noci na dnešek nejméně 75 aktivistů militantních organizací Hamás a islámský Džihád. Představitelé varují, že se palestinská reprezentace může dopustit zrady.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme