Izrael zahájil pozemní ofenzívu do palestinského pásma Gazy

Týden po zahájení izraelských náletů na palestinské pásmo Gazy, které ovládá radikální hnutí Hamas, vjely do něj izraelské obrněné jednotky a pěchota. Vstoupily na území palestinské samosprávy ze severu a dostaly se do přímých střetů s palestinskými milicemi. Podle izraelských vojenských zdrojů, citovaných světovými zpravodajskými agenturami, zahynulo několik desítek palestinských ozbrojenců. Izrael prý naopak nemá žádné ztráty.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský útok na palestinské pásmo Gazy

Izraelský útok na palestinské pásmo Gazy | Zdroj: ČTK

Do dneška Izrael útočil na Palestince sedm dní pouze na dálku bombardováním z letadel, nebo ostřelováním z moře. Za tu dobu izraelské útoky zabily nejméně 460 Palestinců. Rakety, které v odvetě odpalují Palestinci na židovský stát, zabily za stejnou dobu čtyři Izraelce.

Armáda uvedla, že účelem invaze je právě obsazení míst, odkud Palestinci odpalují své rakety směrem na území židovského státu. Akce bude podle ní trvat řadu dní s cílem zničit teroristickou infrastrukturu Hamasu. Mluvčí izraelské diplomacie zároveň zdůraznil, že cílem není Gazu trvale okupovat, jako tomu bylo do roku 2005.

O pozemní operaci Izraele v Gaze se spekulovalo od začátku týdne. Dosud se u svých útvarů muselo hlásit na sedm tisíc rezervistů. Ministerstvo obrany oznámilo, že nakonec povolává desítky tisíc záložníků. Izrael tvrdí, že krizi vyvolal Hamas tím, že po vypršení příměří koncem roku začal odpalovat rakety.

Palestinci namítají, že Izrael nedodržel příměří, protože neuvolnil hospodářskou blokádu statisíců obyvatel pásma Gazy. Hnutí Hamas, které má v Gaze nejsilnější ozbrojené složky, dopředu varovalo, že se bude pokoušet zaujmout izraelské vojáky, kteří do pásma vstoupí.

Na Blízký východ má v neděli z Prahy odletět delegace Evropské unie vedená českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem. Už před začátkem izraelské pozemní invaze bylo stanoveným cílem mise dojednat příměří.

Přečtěte si také:
Washington se snaží vyjednat příměří v Gaze
Evropská unie vyzývá k trvalému příměří v Gaze
Při izraelském náletu na palestinské území zahynulo přes 200 lidí

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme