Izrael zastavil dopravu zboží do Gazy kvůli raketovému útoku Palestinců

Izrael dnes nepovolí dopravu žádného zboží ani potravin a léků do palestinského pásma Gazy. Jeruzalémská vláda se minulý týden zavázala, že v rámci příměří postupně uvolní blokádu, včera ale na židovský stát dopadlo z Gazy několik raket, a tak dnes izraelský ministr obrany Ehud Barak rozhodl přechody ráno vůbec neotvírat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

palestinská cisterna v Gaze | Zdroj: ČTK

Včerejší salvu raket má na svědomí palestinské hnutí Islámský džihád a podle Izraele tím po šesti dnech platnosti jednoznačně porušilo příměří. Hnutí Hamás, které Gazu ovládá, naopak z porušení klidu zbraní obvinilo Izrael kvůli novému uzavření hranice.

Izraelská vláda po včerejším incidentu odolává výzvám, aby na radikály v Gaze tvrdě vojensky udeřila. Bezpečnostní aparát se ale domnívá, že Palestinci mají zájem příměří udržet, a proto vláda odpověděla jen zastavením nákladní dopravy.

Islámský džihád svůj útok označil jako odvezu za smrt svého velitele. Toho ale Izraelci zabili na západním břehu Jordánu, a na ten se příměří nevztahuje.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme