Izrael zastavuje atentáty na palestinské radikály

Izrael od dnešního rána zastavuje atentáty na palestinské radikály. Podle izraelských sdělovacích prostředků jde o součást dohody mezi palestinskými a izraelskými bezpečnostními představiteli, k níž dospěli v pásmu Gazy v noci na dnešek. Premiér Ariel Šaron dnes zároveň rozhodl obnovit politické kontakty s palestinskými představiteli, které byly přerušeny 14. ledna po krvavém útoku v pásmu Gazy. Tehdy při něm bylo zabito šest Izraelců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

maskovaný Palestinec | Foto: EPA

Kontakty mezi izraelskými a palestinskými činiteli budou obnoveny "velmi rychle". Poradci premiéra Šarona a nového palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse se sejdou zřejmě ještě dnes večer nebo ve čtvrtek časně ráno, uvedl izraelský rozhlas.

Jednání mezi izraelskou a palestinskou armádou byla už obnovena v minulých dnech. To umožnilo koordinovat rozmisťování tisíců palestinských policistů na severu Gazy, kde mají zabránit ostřelování izraelského území.

Palestinská policie se podle nejnovější dohody začne rozmisťovat i na jihu pásma Gazy. Součástí dohody je také postupné zlepšování podmínek pro Palestince v pásmu Gazy na přechodech na izraelské území a další opatření ke zvyšování důvěry mezi oběma stranami.

Tato dohoda následuje poté, co se palestinský prezident Mahmúd Abbás v zásadě dohodl se zástupci militantního hnutí Hamas na zastavení palby proti Izraeli. Jak uvedla katarská televize Al-Džazíra, přesto došlo včera ke nejméně dvěma incidentům. Hamas odpálil dvě rakety Kassám na izraelské území a izraelská armáda provedla bezpečnostní operaci na severu Západního břehu Jordánu, při které zatkla 40 Palestinců.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme