Izrael zastavuje atentáty na palestinské radikály

Izrael od dnešního rána zastavuje atentáty na palestinské radikály. Podle izraelských sdělovacích prostředků jde o součást dohody mezi palestinskými a izraelskými bezpečnostními představiteli, k níž dospěli v pásmu Gazy v noci na dnešek. Premiér Ariel Šaron dnes zároveň rozhodl obnovit politické kontakty s palestinskými představiteli, které byly přerušeny 14. ledna po krvavém útoku v pásmu Gazy. Tehdy při něm bylo zabito šest Izraelců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

maskovaný Palestinec | Foto: EPA

Kontakty mezi izraelskými a palestinskými činiteli budou obnoveny "velmi rychle". Poradci premiéra Šarona a nového palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse se sejdou zřejmě ještě dnes večer nebo ve čtvrtek časně ráno, uvedl izraelský rozhlas.

Jednání mezi izraelskou a palestinskou armádou byla už obnovena v minulých dnech. To umožnilo koordinovat rozmisťování tisíců palestinských policistů na severu Gazy, kde mají zabránit ostřelování izraelského území.

Palestinská policie se podle nejnovější dohody začne rozmisťovat i na jihu pásma Gazy. Součástí dohody je také postupné zlepšování podmínek pro Palestince v pásmu Gazy na přechodech na izraelské území a další opatření ke zvyšování důvěry mezi oběma stranami.

Tato dohoda následuje poté, co se palestinský prezident Mahmúd Abbás v zásadě dohodl se zástupci militantního hnutí Hamas na zastavení palby proti Izraeli. Jak uvedla katarská televize Al-Džazíra, přesto došlo včera ke nejméně dvěma incidentům. Hamas odpálil dvě rakety Kassám na izraelské území a izraelská armáda provedla bezpečnostní operaci na severu Západního břehu Jordánu, při které zatkla 40 Palestinců.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme