Izrael zavádí důmyslnou ochranu tažných ptáků před chovateli ryb

Izrael našel způsob, jak nasytit obrovská hejna tažných ptáků a zároveň před nimi uchránit chovné rybníky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pelikán | Foto: Kamil Čihák, Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem

Problém, na který si pravidelně stěžují i čeští rybáři, má na první pohled jednoduché řešení: Stanice, kde se ptáci mohou v klidu nasytit, aniž by je rybáři zabíjeli. Dohodu pro nadcházející zimu právě uzavřely příslušné úřady.

I v Izraeli chovatelé ryb na tažné ptáky stříleli s vysvětlením, že tak chrání rybníky před jejich nálety. Odborníci ale zjistili, že to moc nepomáhá. Ptáci vystresovaní střelbou byli ještě hladovější. Rybníky pak plenili v noci a navíc kvůli tomu zůstávali na izraelském území delší dobu.

Na řešení problému se podílejí chovatelé ryb, státní ochrana přírody a ministerstvo zemědělství. Už pilotní projekt ukázal, že se vyplatí navézt tažným hejnům ryby na určité místo. Ptáci praktiky nechali rybníky bez povšimnutí. Chovatelé na ně nestříleli a milovníci přírody měli jedinečnou možnost pozorovat na jednom místě třeba obrovská hejna pelikánů.

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme