Izrael zavádí důstojníky pro ochranu civilistů ve válečných zónách

Izrael bude v příštích možných konfliktech daleko více dbát na ochranu civilistů ve válečných oblastech. Takový je jeden ze závěrů oficiálního dokumentu, který Izrael připravil pro generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba v Gaze | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Jde o další reakci židovského státu na mezinárodní kritiku loňské války v Gaze. Tehdy zahynuli tři civilisté na straně Izraele a několik stovek mezi Palestinci.

Izrael teď mimo jiné zavede funkci důstojníků pro humanitární otázky. Jejich úkolem bude radit bojovým jednotkám, jak chránit civilisty.

Armáda vyšetřuje několik incidentů, kdy vojáci během války stříleli na evakuované Palestince. Původně Izrael taková obvinění ze strany lidskoprávních organizací striktně odmítal.

Izrael se také zavázal, na příště omezí používání munice s bílým fosforem, která při loňské válce v Gaze popálila stovky Palestinců.

Armáda nejprve tvrdila, že fosfor vůbec nepoužívá. Přiznala to až pod tíhou důkazů od západních novinářů. Mezinárodní regule zakazují nasazení bílého fosforu v oblastech s civilisty.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme