Izrael zavádí unikátní systém dálničního mýtného

Tisíce řidičů, kteří jedou po izraelské dálnici z Jeruzaléma do Tel Avivu, bojují každé ráno s ucpanou dálnicí. Úřady a soukromé firmy dnes proto spouštějí unikátní systém, který má problém vyřešit. Vedle stávající dálnice vyrostly nové jízdní pruhy, kudy se dá zácpa objet. A to za poplatek, který se každou minutu mění podle skutečného provozu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Systém funguje podle zpravodaje Břetislava Turečka tak, že řidiči předem nevědí, kolik za mýtné zaplatí. Ale když se přiblíží ke třináctikilometrovému úseku mezi mezinárodním letištěm u Tel Avivu a Tel Avivem na hlavní dálnici číslo 1, kde je provoz nejhustší, dovědí se z ukazatele asi kilometr předtím aktuální cenu mýtného za projetí úseku.

„Cena může být v přepočtu od 30 do 125 korun a velice složitě se vypočítává podle algoritmu sestaveného firmou Siemens, která systém vybudovala,“ vysvětluje Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Břetislav Tureček o novém systému izraelské dálnice.mp3

Cena zohledňuje jak provoz na stávající dálnici, tak hustotu provozu v nových pruzích, ale také cenu práce Izraelce, aby si lidé mohli vyhodnotit, kudy pojedou, zda po staré dálnici, nebo zda jim stojí za to zaplatit nové mýtné.

Systém má ulehčit dopravě mezi Jeruzalémem, mezinárodním letištěm a Tel Avivem. Provozovatelé podle Turečka říkají, že si každý řidič může zvolit, jestli pojede 45 kilometrů zácpou po stávající dálnici, nebo jestli pojede jen 11 kilometrů, ale zaplatí stovku.

„Dálnici by se mělo odlehčit, tím, že asi čtvrtina automobilů bude jezdit po novém úseku. Tam bude jezdit také hromadná doprava a bezplatně i auta s čtyřmi a více pasažérů. To znamená, že lidé, kteří jezdí ekologicky a ti, kteří zaplatí, se do Tel Avivu dostanou rychleji,“ dodává zpravodaj ČRo v Izraeli Břetislav Tureček.

Jan Pokorný, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme