Izrael zavedl tříhodinové přestávky v bombardování Gazy

Izraelská armáda a letectvo dnes na tři hodiny zastavily všechny útoky v okolí palestinského města Gaza. Pauza posloužila k humanitárnímu zásobování a ošetřování zraněných civilistů. Premiér Ehud Olmert oznámil, že Izrael vytvoří v pásmu Gazy pro tyto účely speciální koridory. K přestávce v ostřelování se připojilo i palestinské militantní hnutí Hamás, které v tu dobu neostřelovalo izraelské území raketami. Po nově dojednané a dodržené pauze se ale boje opět obnovily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozemní útok Izraele na palestinské pásmo Gazy

Pozemní útok Izraele na palestinské pásmo Gazy | Zdroj: ČTK

OSN už dlouho varuje, že se v Gaze stupňuje humanitární krize. Izrael dosud tvrdil, že tam žádná taková krize není. Teď jeruzalémská vláda zavádí nový přístup.

Tříhodinové pauzy v bombardování by měly být i v dalších dnech. Zároveň ale izraelské vedení jedná o rozšíření bojů a obsazení dalších sektorů palestinského území.

Od rána Izraelci zabili nejméně 11 Palestinců. Velké dozvuky má včerejší událost, kdy tanky usmrtily nejméně 43 uprchlíků skrývajících se ve škole. Izraelská armáda tvrdí, že v objektu byli i teroristé a že z něj odpalovali minometné granáty. OSN to ale striktně popírá.

Světová organizace zřídila v řadě svých škol útulky pro tisíce civilistů, kteří před boji utekli ze svých domovů. Izrael má k dispozici i přesné souřadnice těchto objektů.

Přečtěte si také:
Egypt oznámil konkrétní plán příměří pro Gazu

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme