Izrael zavraždil vůdce Hamásu, Palestinci chystají odvetu

Izraelští vojáci dnes ráno v Gaze zabili duchovního vůdce palestinské radikální skupiny Hamas šajcha Ahmada Jasína. Spolu s osmašedesátiletým ochrnutým šajchem při útoku letectva zahynulo i sedm jeho osobních strážců. Jasín je nejvyšším palestinským radikálem, pro jehož likvidaci se Izrael rozhodl. Reakce odsuzující jeho smrt se ozvaly z mnoha koutů světa, od Evropské unie až po Írán. Nejbližší spojenec Izraele - USA - pouze vyzvaly ke klidu a popřely, že by se na akci jakkoli podílely.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace po smrti Jasína

demonstrace po smrti Jasína | Zdroj: ČTK

Vrtulníky izraelské armády vypálily tři rakety na automobil, v němž jel Jasín z ranní modlitby v mešitě v Gaze. Zakladatel Hamásu zemřel na místě. Důvod zásahu? Je nesporné, že řada skupin z hnutí hamás se zabývala teroristickou činsotí a má na svědomí desítky nevinných obětí. Izraelská vláda je toho názoru, že tyto násilné akce byly prováděny s plným souhlasem šejka Jasína.

Mluvčí izraelské armády Ruth Jaronová vysvětlila stanici BBC motiv atentátu takto. "Teroristé nečekají na žádný příhodný okamžik, na žádný speciální den, útočí kdykoli mohou a naší povinností je zastavit je, jakmile je to možné. Šejk Jasín byl ztělesněním terorismu, poslal desítky sebevražedných atentátníků do našich autobusů, škol, na ulice. Tento muž musel být zastaven."

Palestinský premiér Ahmád Kurája atentát izraelské armády odsoudil a prohlásil, že šlo o barbarské zabití. "Silně odsuzujeme tento čin a varujeme všechny před odvetou, která může přijít. To, co se dnes stalo, otevře podle mého cestu k dalšímu násilí a odvetným reakcím." Ihned po atentátu vyrazily do ulic Gazy a dalších palestinských měst desetitisíce lidí. Reakce na smrt Jásína v Gaze byla rychlá a masivní. Tělo duchovního vůdce Hamásu bylo neseno městem, kde byla k slyšení střelba, pláč a nadávky směrem k Izraeli.

Ranní atentát izraelské armády odsoudili také mnozí světoví politici. Britský ministr zahraničí Jack Straw řekl, že jde o protizákonné zabití. "Je to nepřijatelné, neospravedlnitelné a je velmi málo pravděpodobné, že to dosáhne svého cíle." Šéf bezpečnostní politiky Evropské unie Javier Solana dodal. "Doufám, že vše bude pod kontrolou, ale je to velmi špatná zpráva pro mírový proces. Věřím, že se vše vrátí k normálnu. Tento druh akcí vůbec nepřispěje k vytvoření podmínek pro mír."

Organizace spojených národů, Evropská unie, Spojené státy a Rusko, tedy tvůrci nejnovějšího mírového plánu pro Blízký východ, svolali kvůli vraždě mimořádnou schůzku. Sejdou se v noci na velvyslanectví Spojených států v Káhiře.

V podvečer začali izraelské pozice u hranic s Libanonem ostřelovat bojovníci libanonského šíitského hnutí Hizballáh. Na jejich útok už odpověděla izraelská vzdušná obrana. Krátce předtím slíbil vůdce Hizballáhu šajch Hasan Nasralláh Izraeli odvetu za zabití Jasína. Paniku pak vyvolala v židovské osadě Gilo na okraji Jeruzaléma světlice, kterou omylem vypálili izraelští vojáci. Dopadla totiž na automobil, který vybuchl a vzplál, což obzvláště v dnešní vypjaté atmosféře vzbudilo u obyvatelstva strach z útoku Palestinců.

Markéta Kaclová, Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme