Izrael zažil další teroristický útok

V jedné z restaurací v přístavním městě Haifa vybuchla nálož, která zranila asi dvě desítky lidí. K útoku, při kterém zahynul atentátník, se přihlásila radikální palestinská skupina Islámský džihád. Izraelské jednotky zároveň obsadily palestinský telekomunikační úřad na předměstí východního Jeruzaléma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je to už druhý palestinský objekt v této části města, který izraelská armáda uzavřela. Tato akce následuje několik dní poté, co izraelská policie obsadila tzv. Orient House - sídlo Organizace pro osvobození Palestiny ve východním Jeruzalémě. Jak připomíná spolupracovník Radiožurnálu v Izraeli Michal Kotyk, vláda Ariela Šarona tak pokračuje v politice obsazování úřadů OOP ve východní, arabské části města. Jedná se o oblasti, které jsou od roku 1967 pod izraelskou kontrolou. Mluvčí palestinské autonomní vlády hovoří o nové bitvě o Svaté město. Palestinci Šarona dokonce podezřívají, že se Izrael připravuje na převzetí absolutní kontroly nad Chrámovou horou, tedy nad mešitou Al-Aksá. Vláda židovského státu nezakrývá, že jejím cílem je bez zbytečného krveprolití citelně potrestat palestinského prezidenta Jásira Arafata, a to i za cenu mezinárodních protestů.

S touto politikou ale nesouhlasí izraelský ministr zahraničí Šimon Peres, který požaduje obnovení dialogu s vedením palestinské autonomie. Podle jeho názoru je současná konfrontační politika izraelského kabinetu nepřípustná.

Marta Levorová, Michal Kotyk, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme