Izrael zdvojnásobil výstavbu židovských osad, kritizuje to i Riceová

Izrael oproti loňsku skoro zdvojnásobil výstavbu židovských osad na okupovaném západním břehu Jordánu, kde má vzniknout palestinský stát. Uvedla to izraelská lidskoprávní organizace Bcelem s tím, že momentálně je ve výstavbě více než tisíc nových domů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský checkpoint | Foto: Martina Mašková | Zdroj: Český rozhlas

Izrael se přitom mezinárodnímu společenství zavázal, že výstavbu osad zastaví. Za překážku v dosažení blízkovýchodního míru je považuje nejen Evropská unie, ale také Spojené státy.

Právě v tomto duchu se dnes v Jeruzalémě vyjádřila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Židovské osady podle ní podrývají důvěru mezi Izraelem a Palestinci, a mělo by tedy ustat jejich rozšiřování.

Podle Bcelem nové domy rostou nejen západně od takzvané bezpečnostní zdi, tedy na území, které si chce Izrael i v budoucnu z okupované země ponechat. Asi 55 procent staveb vzniká východně od bariéry, kde má být i podle izraelských představ palestinský stát.

Na celém západním břehu žije více než čtvrt miliónu židovských kolonistů. Dalších 200 tisíc Židů je ve východním Jeruzalémě, který Izrael rovněž zabral v roce 1967.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme