V Izraeli platí zelený pas nově jen na půl roku. Pro prodloužení je nutná třetí dávka vakcíny

V Izraeli se od neděle zkracuje lhůta, po kterou platí takzvané zelené pasy, jež znamenají vstupenku ke společenskému životu. Nově se s nimi lidé například do restaurací a barů nebo na sportovní a kulturní akce dostanou jen šest měsíců po druhé dávce očkování proti covidu-19, pro jeho prodloužení je potřeba si dojít na třetí dávku vakcíny.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zelené pasy jim umožňují vstup do gastronomických podniků, posiloven a bazénů, hotelů nebo knihoven | Foto: Amir Cohen | Zdroj: Reuters

Deutsche Presse Agentur k tomu napsala, že úřady k tomuto kroku přistoupily kvůli vysokým počtům nakažených.

Lidé, kteří měli pozitivní test na koronavirus, mají na zelený pas nárok půl roku, pak se musejí nechat naočkovat. Podle údajů ministerstva zdravotnictví se nová pravidla mohou týkat více než milionu lidí.

V Izraeli musejí všichni lidé starší než tři roky prokazovat, že jsou naočkovaní, že covid-19 prodělali, nebo že mají negativní test.

Tisíce lidí protestovaly nejméně ve třech evropských zemích proti covid pasům

Číst článek

Zelené pasy jim umožňují vstup do gastronomických podniků, posiloven a bazénů, hotelů nebo knihoven. Potřeba jsou také při návštěvě univerzit, turistických atrakcí, muzeí a výstav nebo při konferencích.

Děti do 12 let se mohou testovat bezplatně, pro ty starší už testy zadarmo nejsou.

Dvě dávky vakcíny dostalo asi 61 procent obyvatel Izraele, tři přibližně 37 procent. Mezi druhou a třetí dávkou očkování musí být nejméně pětiměsíční odstup.

Izrael koncem července coby první země světa začal s podáváním třetí dávky očkovací látky. Vycházel při tom z dat ministerstva zdravotnictví, podle nichž účinnost očkování v zemi od začátku června výrazně klesla.

Dopad na pedagogy

Nová pravidla vyvolala silnou kritiku ze strany svazu učitelů, uvádí Deutsche Presse Agentur. Od neděle pedagogové bez zeleného pasu, kteří se odmítají nechat otestovat, nesmějí učit. Nemohou vyučovat ani distančně a nedostanou plat.

Izraelská studie: Třetí dávka vakcíny Pfizer/BioNTech má u lidí nad 60 let účinnost 86 procent

Číst článek

Předseda svazu Ran Erez tvrdí, že jde asi o 50 procent učitelů. Jeho organizace požaduje pro pedagogy přechodné období, aby mohli dostat třetí dávku. Vláda podle něho o nových podmínkách informovala příliš pozdě.

Na začátku září Izrael, který má asi 9,4 milionu obyvatel, zaznamenal během jediného dne přes 11 330 nových případů nákazy, nejvíce od začátku pandemie. Od té doby počty nově infikovaných pomalu klesají.

Odborníci ovšem nadále varují před možným zahlcením nemocnic neočkovanými pacienty s těžkým průběhem covidu-19. V těžkém stavu je nyní asi 600 infikovaných, naprostá většina z nich očkování nemá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme