Izrael zlikvidoval velitele Hizballáhu souzeného za smrt expremiéra Harírího

Izraelský nálet tento týden zlikvidoval jednoho z velitelů libanonského šíitského hnutí Hizballáh Mustafu Badraddína. Podle agentury Reuters o tom dnes informovala militantní organizace. Badraddín patřil k významným vojenským vůdcům Hizballáhu a byl souzen za smrt libanonského expremiéra Rafíka Harírího z roku 2005. Izrael událost dosud nekomentoval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka libanonského hnutí Hizballáh | Foto: CC BY-SA 2.0, DAVID HOLT

Badraddín byl podle hnutí zabit v úterý na hranicích Libanonu a Sýrie. „Podílel se na většině operací islámského hnutí odporu od roku 1982,“ uvádí se podle Reuters v prohlášení Hizballáhu.

Mezi nejznámější činy, které má na svědomí, patří útoky na americkou a francouzskou ambasádu v Kuvajtu v roce 1983, při kterých zemřelo několik lidí.

Zvláštní tribunál OSN pro Libanon předloni zahájil proces, v němž Badraddín a čtyři další členové Hizbalááho čelil obvinění z přípravy a provedení vraždy expremiéra Harírího. Souzeni byli v nepřítomnosti.

Harírí a dalších 21 lidí zahynuli 14. února 2005 při pumovém atentátu v Bejrútu. Šlo o jeden z nejkrvavějších útoků namířených v té době na odpůrce syrského vlivu v Libanonu, k nimž Harírí patřil. Hizballáh spojitost s atentátem popřel a pohrozil útokem na kohokoli, kdo se pokusí zadržet podezřelé.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme