Izrael zmírní blokádu Gazy, povolí dovoz čaje a kávy

Izrael zmírní blokádu palestinského pásma Gazy a povolí tamním obyvatelům dovážet čaj a kávu. Uvedla to palestinská agentura Maan. Židovský stát blokuje Gazu od léta 2007, kdy se tam dostalo k moci hnutí Hamás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Gaza | Foto: mogaza.org/city/ features/remal.htm

Izrael do Gazy pouští pouze nejnutnější životní potřeby. Opatření vysvětluje bezpečnostními důvody, aby dovážený materiál nemohl sloužit palestinským ozbrojencům.

Na seznamu zakázaného zboží jsou ale vedle stavebního materiálu také různé potraviny, školní potřeby a dlouho tam byly třeba i dětské pleny. Palestinci blokádu považují za kolektivní trest za to, že si v demokratických volbách vybrali protiizraelské hnutí Hamás. Samotní islamisté embargem zdůvodňují své raketové útoky na židovský stát.

Izrael blokádu už několikrát pod mezinárodním tlakem drobně zmírnil. Většina spotřebního zboží se ale Palestincům dál dostává pašeráckými tunely z Egypta. Kopání a provozování tunelů se tak v Gaze stalo jedním z nejvýnosnějších odvětví.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme