Izrael znovu zpřístupnil muslimům Chrámovou horu v Jeruzalémě

Izraelská policie znovu umožnila muslimům přístup na Chrámovou horu v Jeruzalémě. Úřady dočasně uzavřely cesty k mešitám Al Aksá a Skalní dóm po středečním útoku na židovského ortodoxního rabína Jehudu Glicka. Pachatele zastřelila policie. Dnes pouští k hlavním mešitám jen muže starší 50 let kvůli obavám z dalších násilností.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chrámová hora v Jeruzalémě

Chrámová hora v Jeruzalémě | Zdroj: Reuters

Stovky mladých Palestinců přišly alespoň do těsného sousedství Chrámové hory. Oblast střežilo na tisíc policistů. Palestinci se museli modlit na silnici, přímo proti izraelskému policejnímu kordonu. Předáci radikálních palestinských organizací tvrdí, že Izrael usiluje o zničení mešity.

"Žádáme OSN a celý svět, aby zakročil a ochránil Jeruzalém. Pokud bude Izrael rozšiřovat osady nebo zničí mešitu, propukne tady násilí. Odpovědnost za něj ponese Izrael a mlčící země ve světě,“ hlásají.

Přehrát

00:00 / 00:00

O uzavření Chrámové hory v Jeruzalémě mluví zahraničně politický analytik a bývalý zpravodaj ČRo na Blízkém Východě Břetislav Tureček

Hnutí Hamás označilo dnešek za Den mobilizace a vyzvalo Palestince, aby stupňovali projevy vzdoru proti Izraeli. Někteří izraelští politici hovoří o tom, že v Jeruzalémě už běží tichá intifáda, tedy protiizraelské lidové povstání.

Včerejšímu večernímu pohřbu zabitého Araba přihlížely stovky lidí a také velké množství izraelských policistů. Účastníci pohřbu vyjadřovali svůj hněv nahlas, ale jen slovy, vše se obešlo bez potyček.

Bratranec zesnulého tvrdí, že ho policisté nejdříve zajali a následně zavraždili. Policie ale trvá na tom, že na ně muž střílel a byl usmrcený v sebeobraně.

Jehuda Glick zůstává ve vážném stavu

Židovský aktivista, kterého před smrtí postřelil, zůstává ve vážném stavu v nemocnici.

Rabi Jehuda Glick je vůdčí osobností kampaně za to, aby se židé mohli modlit na Chrámové hoře, která je posvátná pro obě náboženství a kterou dlouhodobě spravují muslimové.

Většina stoupenců judaismu se prostoru Chrámové hory za Zdí nářků vyhýbá z náboženských důvodů záměrně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Izraeli po uzavření a opětovném zpřístupnění Chrámové hory Palestincům mluví tamní spolupracovnice ČRo Tatiana Hoffmanová

Podle zahraničně-politického analytika a bývalého zpravodaje Českého rozhlasu na Blízkém Východě Břetislava Turečka bylo uzavření Chrámové hory velmi dramatickým krokem.

„Naposledy byla uzavřena v roce 2000, a to ze strany palestinských úřadů. Byl to jejich bojkot poté, co na Chrámovou horu vystoupil tehdejší pravicový opoziční politik Ariel Šaron, pozdější premiér. Jeho čin se tehdy stal roznětkou druhé palestinské infítády, která trvala několik let,“ říká.

Uzavření hory je bezprecedentní, a když to udělá Izrael, je to muslimským světem vnímáno jinak, než když to udělají sami muslimové, tvrdí Tureček.

„Jordánsko dnes dokonce pohrozilo, že pokud by Izrael nezmírnil svůj tlak a politiku v této oblasti, dostala by se do ohrožení jordánsko-izraelská mírová dohoda, která byla podepsána před 20 lety. Izrael proto ustoupit musel,“ podotýká.

Vladimír Kroc, Jan Prokeš, Simona Bartošová, kap, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme