Izrael zřejmě odevzdá zbraně Palestině

Izrael možná dodá palestinské autonomii zbraně na základě seznamu, který by doporučily Spojené státy. Uvedla to izraelská média dva dny před očekávaným summitem izraelského premiéra Ariela Šarona s palestinským předákem Mahmúdem Abásem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci čistí dělo | Foto: AFP

V brzké době zřejmě autonomie otevře po dohodě s Izraelem znovu přechod z pásma Gazy do Egypta. Podle Palestinců i Izraelců jde o výsledek úsilí zvláštního vyslance takzvané Čtyřky Jamese Wolffensona.

Izrael prý odstraní některá vojenská kontrolní stanoviště na západním břehu Jordánu a usnadní Palestincům, kteří mají povolení pracovat v Izraeli, vstup na své území. Zároveň ale Izrael prozatím odmítá předat pod kontrolu samosprávy více měst a propustit další část palestinských vězňů.

Všechny tyto kroky ale musí nejprve potvrdit izraelsko-palestinský summit. Palestinský prezident má zanedlouho odcestovat do USA, kde se má sejít i s americkým protějškem Georgem Bushem.

Jaromír Janev, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme