Izrael zřejmě ukončí ofenzivu na jihu Libanonu

Organizace spojených národů udělala první konkrétní krok k řešení krize na Blízkém Východě. Rada bezpečnosti jednomyslně přijala rezoluci, která požaduje okamžité zastavení nepřátelských akcí mezi Izraelem a radikálním libanonským hnutím Hizballáh. Konflikt, který zuří už celý měsíc, si dosud vyžádal 1100 obětí na životech a vyhnal z domovů skoro milion lidí. Vůdce hnutí Hizballáh šajch Nasralláh už oznámil, že se budou rezolucí řídit, ale dodal, že hnutí má právo vzdorovat izraelským silám, dokud budou na libanonském území. Podle izraelské ministryně zahraničí Livniové ofenziva izraelské armády zřejmě skončí v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová a Kofi Annan | Zdroj: ČTK

Rada bezpečnosti vyzvala všechny strany konfliktu k okamžitému zastavení bojů. Hizballáh musí podle rezoluce neprodleně zastavit své útoky a Izrael má ukončit ofenzivu. Jakmile začne stahovat své vojáky z Libanonu, rozmístí se na jejich místo příslušníci libanonské armády a posílené jednotky prozatímních sil OSN. Vojáků mezinárodních sil má v Libanonu operovat asi 15 tisíc.

Velkou naději na řešení situace vidí v těchto jednotkách šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová. Upozornila ale, že tito vojáci budou mít možnost aktivně postupovat proti těm, kdo nebudou znění rezoluce respektovat.

Podle britské ministryně zahraničí Margaret Beckettové je rezoluce pouze krátkodobým řešením situace a bude záležet hlavně na tom, jak se k jejímu obsahu v nejbližších dnech postaví jednotliví aktéři konfliktu. Tedy především hnutí Hizballáh, které má své politické zastoupení v libanonském parlamentu i vládě.

Hizballáh prohlásil, že hodlá spolupracovat s libanonskou armádou a s mezinárodními jednotkami a že se podřídí podmínkám příměří. Vyhradil si ale právo klást odpor izraelským silám, dokud budou na libanonském území.

Izraelský premiér Olmert informoval OSN, že jeho kabinet bude hlasovat o přijetí rezoluce už v neděli. Poté by měl předávat jižní Libanon mezinárodním silám. V OSN se zatím mluví o tom, že by jednotky měli tvořit hlavně francouzští a turečtí vojáci. Generální tajemník OSN Kofi Annan rezoluci uvítal, ale vyjádřil velké rozladění nad tím, že se ji nepodařilo přijmout dříve. Také většina dalších států rezoluci o zastavení násilí na Blízkém východě uvítala. Írán, který je se Sýrií hlavním sponzorem militantního Hizballáhu ji však odmítl, protože prý stranní Izraeli.

Jen pár hodin po přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN zahájil Izrael rozšířenou pozemní operaci na jihu Libanonu. Jednotky začaly za podpory letectva a námořnictva postupovat k řece Litání v údolí Bikkáa. Údajně se dotaly jedenáct kilometrů na libanonské území. Boje prý budou pokračovat do té doby, dokud izraelská vláda text nepotvrdí. Podle některých zdrojů by kabinet měl o rezoluci hlasovat zítra a příměří by mělo začít platit v pondělí.

Naopak Libanon označil dokument za triumf své diplomacie. Před zasedáním libanonského kabinetu, který rezoluci projednává, to prohlásil premiér Fuád Seniora. Očekává se, že vláda dokument schválí a podpoří.

Podle premiéra Fuád Seniory je text rezoluce výsledkem práce libanonských vyjednavačů, protože předchozí text byl pro Libanon nevýhodný. Téměř všichni libanonští politici trvali na tom, že mezinárodní jednotky, které se rozmístí na jihu země, budou posílené jednotky sil OSN UNIFIL, které budou mít rozšířený a silnější mandát.

Text rezoluce také umožnil Libanonu zachovat si tvář a označit ji za své vítězství. Drtivá většina Libanonců si přeje co nejrychlejší ukončení války.Mezi částí obyvatelstva se také začaly objevovat a sílit názory, že únos dvou izraelských vojáků Hizballáhem a vstup radikálního šíitského hnutí do války je pravou příčinou, která způsobila zničení vleké části země. A utrpení lidí.

Milan Kopp, Pavel Novák, Alexandr Pícha, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme