Izrael zřídil na Golanech polní ošetřovnu pro zraněné syrské rebely a civilisty

Izrael zřídil na Golanských výšinách vojenskou polní ošetřovnu pro zraněné ze sousední Sýrie. Potvrdily to oficiální zdroje židovského státu, podle kterých jde reakci na přibývající počet Syřanů hledajících ošetření u izraelské armády.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci shlížejí ze strategického návrší do Sýrie | Foto: Břetislav Tureček

Jednoduchá nemocnice byla zřízena na Golanech, tedy na území, které Izrael okupuje a podle mezinárodního práva pořád patří Sýrii. Vojenská ošetřovna stojí nedaleko linie příměří mezi Izraelem a Sýrií, takže zranění nebudou voženi daleko od oblasti bojů.

Zmiňovanou linii v uplynulých týdnech překročila řada zraněných, většinou povstalců, kteří bojují proti syrské armádě, a jejich počet dále rostl. Nebyli už ošetřováni pouze na Golanských výšinách, ale i v nemocnicích v izraelském vnitrozemí. Včera tam dokonce jeden zemřel.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Sýrii a zřízení polní nemocnice na Golanských výšinách informoval blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Část zraněných zůstává v Izraeli pořád v ošetření, část se jich už do Sýrie vrátila. Izraelští vojáci je tam vždycky vrátili za noci, ve tmě, aby nebyli monitorováni syrskou armádou.

Zřízení nemocnice není tak docela nečekaný nápad. Už před pár týdny se v Izraeli zdvihla iniciativa, aby Izrael něco takového udělal, protože humanitární krize v Sýrii se stále stupňuje.

Například bývalý izraelský prezident Jicchak Navon byl jedním z lidí, kteří vyzvali právě ke zřízení takové nemocnice, která by Syřanům – rebelům i civilistům – pomáhala.

Zbraně ze Západu

V souvislosti s konfliktem v Sýrii a postavením rebelů dnes přinesla agentura AP jinou zajímavou zprávu, která říká, že k povstalcům míří velké zbrojní dodávky. Prý se v posledních týdnech zdvojnásobily.

Zbraně prý proudí hlavně z Evropy přes Jordánsko a přes Turecko, platí to Saudská Arábie a Katar, to vše pod dohledem západních vlád včetně Američanů.

Zdrojů, které to potvrzují, je celá řada, Západ si však dává pozor, aby neporušil embargo na dovoz zbraní do Sýrie, které sám zavedl. Všechno se tedy děje v tichosti a formálně se k těmto aktivitám žádná vláda nehlásí.

Pikantní je, že v Sýrii platí na dovoz zbraní právě jen embargo západních vlád, které ho tak nemohou porušovat. Žádné mezinárodní embargo vyhlášeno nebylo, takže zbraně, které dodává třeba Írán či Rusko syrské vládě, porušením mezinárodního práva nejsou.

Břetislav Tureček, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme