Izrael zrušil židovskou osadu na Západním břehu Jordánu

Izraelská policie zlikvidovala malou židovskou osadu na okupovaném západním břehu Jordánu. Policie oznámila, že se odvoz montovaných obytných buněk obešel bez násilností. Podle spekulací izraelského tisku by mohl podobný osud stihnout také některé další osady. Mělo by se ale jednat jen o malé osady, které si Židé postavili v rozporu s izraelskými zákony. Komentátoři označují tento krok za vstřícné gesto premiéra Benjamina Netanjahua vůči americkému prezidentovi Baracku Obamovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židovská osada Migron na západním břehu Jordánu | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzvala Izrael, aby zastavil jakékoli rozšiřování osad, to ale židovský stát odmítá.

Na okupovaných územích žije více než 400 tisíc Židů a podle mezinárodního práva jsou ilegální všechny jejich osady. Izrael ale jejich výstavbu podporuje a debatu připouští jen o asi 30 leženích, která si kolonisté vybudovali bez povolení okupačních úřadů.

Palestinci tvrdí, že usazováním dalších Židů Izrael cíleně maří možnost, že by se dotyčná území v rámci mírového plánu jednou mohla vrátit pod arabskou zprávu.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme