Izrael zvažuje unikátní přesunutí nelegální židovské osady Ulpana

Izrael zvažuje unikátní vyřešení sporu o nelegální židovskou osadu Ulpana, která je postavená na soukromém palestinském pozemku. Jedná se o pět třípodlažních domů, každý obývaný šesti rodinami. Média informují o projektu, podle kterého by se tyto budovy v kompletním stavu přesunuly o několik set metrů, aby vyhovovaly izraelským zákonům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrť Ulpana v židovské osadě Bet El | Foto: Břetislav Tureček

Už za měsíc má být Ulpana z rozhodnutí Nejvyššího soudu vyklizená, protože kolonisté tyto domy vědomě postavili na pozemku, který jim nepatří. Radikální nacionalisté prosazují zpětnou legalizaci osady.

Premiér Benjamin Netanjahu se ale podle zákulisních informací rozhodl, že se justici podřídí, a osadnické domy z Palestincova pozemku zmizí.

Ve hře je přitom nejen jejich demolice a postavení nových, ale i kompletní přesunutí celých budov. Několik set osadníků by tak žilo ve stejném společenství i stejných bytech, ale v té části okupovaných palestinských území, kde jim izraelské zákony umožňují stavět.

Kvůli pouhým pěti domům může padnout izraelská vláda

Číst článek

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme