Izrael zvažuje vydání svého občana podezřelého z genocidy do Bosny

Izraelská policie zatkla muže podezřelého z genocidy muslimů během války v Bosně. Informoval o tom Izraelský rozhlas. Zadržený Aleksandar Cvetković se do Izraele přistěhoval před pěti lety a jako manžel Židovky dostal i jeho občanství. O jeho vydání požádaly úřady v Sarajevu, které chtějí bývalého bosensko-srbského vojáka postavit před soud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sarajevo | Foto: kaijonkipsa.com

Cvetković je podezřelý, že se před 15 lety osobně podílel na vyvraždění stovek muslimských mužů u Srebrenice. Podle bosenských vyšetřovatelů patřil ke skupině srbských ozbrojenců, kteří zajaté civilisty stříleli v Branjevu.

Sarajevo požádalo Izrael o vydání občana židovského státu loni v srpnu. Ministr spravedlnosti Ja’akov Neeman po prostudování spisu rozhodl, že extradiční řízení může začít. Třiačtyřicetiletý muž je zatím ve vazbě. Místní úřady dospěly k názoru, že pokud bude za předpokládané zločiny odsouzen, nebude si moci trest odpykávat v Izraeli. V době bosenské války totiž Cvetković ještě nebyl jeho občanem.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme