Izrael zvažuje vyhoštění Arafata

Izraelský premiér Ariel Šaron připustil, že předseda palestinské správy Jásir Arafat může být vyhoštěn. Izraelci drží Arafata už pátý den v Ramalláhu, který prohlásili za uzavřenou vojenskou zónu. Proti tomuto řešení se ale stavějí Spojené státy - pro ně Arafat zůstává partnerem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat | Foto: ČTK/AP

Izraelský premiér Ariel Šaron připouští, že palestinský předák Jásir Arafat by mohl být vyhoštěn do exilu. Potvrdil tak předcházející informace listu Haarec, podle něhož izraelská vláda zvažuje Arafatovo definitivní vyhnání z palestinských území. Arafat je se svými spolupracovníky už pátý den izolován v prezidentském komplexu v Ramalláhu. Jak dnes potvrdil jeho hlavní poradce Nabíl Abú Rudajná, Arafat, jeho poradci i tělesní strážci jsou v pořádku.

Na Šaronovo prohlášení reagoval nesouhlasně americký ministr zahraničí Colin Powell - podle něj šéf palestinské správy do exilu nepatří. Spojené státy ho i nadále považují za partnera při mírovém procesu.

Arafatův exil by podle Colina Powella nic nevyřešil. Spojené státy potřebují s Arafatem spolupracovat tam, kde je. Powell zároveň uvedl, že izraelská vojenská akce v palestinských městech nepotrvá déle než dva týdny. Izraelsko-palestinský problém podle amerického ministra zahraničí po vojenské odvetě nezmizí, a Arafat bude i nadále součástí mírového procesu.

Izraelská armáda dnes nad ránem vstoupila do dalšího palestinského města - Tulkarmu. Později tanky obsadily Betlém. V urputných bojích mezi izraelskými vojáky a Palestinci tam bylo zraněno šest jeptišek. Podle římskokatolické misionářské agentury Misna byl zabit také italský kněz salesiánského řádu Jacques Amateis. Tyto zprávy ale později dementovala vatikánská agentura Fides. Kněz prý zabit nebyl, protože o sobě dal vědět. Zranění šesti jeptišek v betlémském klášteře svaté Marie potvrdily palestinské nemocniční zdroje.

O vysvětlení útoku v Betlémě požádal izraelské úřady italský premiér Silvio Berlusconi. Izraelské vrtulníky začaly podle svědků střílet na náměstí Jesliček poté, co palestinský ozbrojenec poškodil granátem jeden tank. Náměstí leží poblíž baziliky Zrození Páně, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus.

Nedaleko Ramalláhu izraelští vojáci obklíčili velení palestinských bezpečnostních sil. V objektu se údajně skrývá na 50 hledaných extrémistů. Šéf palestinské bezpečnosti na Západním břehu Džibril Radžúb řekl agentuře Reuters, že se v jeho kancelářích ukrývá asi 400 lidí - jde prý o představitele palestinské samosprávy a zaměstnance jeho úřadu. Radžúb tvrdí, že Izraelci použili při dobývání budovy několik desítek Palestinců jako lidské štíty. Izrael to ale důrazně popírá. Mluvčí izraelské armády řekla, že jejím lidem jde o zadržení extrémistů, ale nemají v úmyslu zakročit proti Radžúbovi.

Izraelská armáda dále oznámila, že od čtvrtka, kdy svou ofenzívu zahájila, zajala zhruba 700 lidí. Na severní Izrael dopadlo několik raket vystřelených z Libanonu tamní šíitskou organizací Hizballáh. Podle dosavadních zpráv nebyl nikdo zraněn.

Blízkovýchodní krizi chce pomoci vyřešit papež Jan Pavel II.. Vatikán proto zahájil diplomatickou iniciativu, do které se mají zapojit představitelé Svatého stolce na Blízkém východě, ve Washingtonu a v Bruselu. Kroky, které vatikánští diplomaté podniknou, ale zatím nejsou známy. Situaci ve Svaté zemi a zvláště pak v Betlémě zasvětil papež celou svou včerejší modlitbu. O vývoji na Blízkém východě hovořil i v nedělním poselství Urbi et Orbi.

Představitelé zemí Ligy arabských států žádají Radu bezpečnosti OSN, aby okamžitě donutila Izrael k vyklizení obsazených palestinských měst a k dodržení jejích rezolucí. Zástupci stálých delegací arabských států také na schůzce v Káhiře vyzvali OSN, aby na palestinských územích rozmístila své mírové síly a mezinárodní pozorovatele. Palestinský ministr mezinárodní spolupráce Nabíl Šás apeloval na arabské země, aby podnikly praktické kroky k zastavení izraelské agrese proti palestinskému lidu a jeho předákovi Jásiru Arafatovi. Podle Šáse by Jordánsko a Egypt nyní mohly přerušit svoje vztahy s Izraelem. Obě země ale požadavek na zrušení mírových dohod s Izraelem odmítly.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková, Kateřina Pospíšilová, Lenka Kabrhelová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme