Izrael zvažuje zadržování daní za palestinské zboží

Spojené státy a Evropská unie varují Izrael před trestáním Palestinců za jejich diplomatické kroky v OSN. Informuje o tom izraelský a evropský tisk. Palestinci chtějí v pátek požádat o mezinárodní uznání. Několik izraelských ministrů navrhuje, aby jejich vláda v reakci přestala Palestincům předávat jejich celní a daňové výnosy. Podle západních diplomatů by to výrazně zhoršilo situaci na okupovaných územích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Foto: Ronen Zvulun

Izrael každý měsíc vybere v přepočtu asi dvě miliardy korun na daních a celních poplatcích za palestinské zboží. Podle mírových dohod z Osla má tyto peníze vracet Palestincům, v minulosti už je ale Izrael mnohokrát zadržoval jako trest za určité palestinské postupy.

Západ varuje, že pokud nebude Izrael peníze Palestincům posílat, může to mít dalekosáhlé dopady. Palestinský vládní aparát je v neustálé finanční krizi a například zastavení výplat by mohlo vést k chaosu a násilí, na které by doplatil i samotný Izrael. Takový názor sdílí i několik členů izraelské vlády.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme