Izrael zveřejní vyšetřovací zprávu o zásahu proti humanitární flotile

Izrael dnes zveřejní výsledek svého vyšetřování květnového zásahu proti humanitární flotile plující do Gazy. Izraelské námořnictvo tehdy zabilo devět tureckých aktivistů a židovský stát se stal terčem celosvětové kritiky. Namísto požadovaného mezinárodního objasnění incidentu přistoupil Izrael pouze na vnitřní vyšetřování. I to prý ale skončí zdrcující kritikou izraelského postupu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát Izrael | Foto: Emanuel Macoun

Vyšetřování vede izraelský generál ve výslužbě Giora Eiland. Podle tisku se čeká ostrá kritika ozbrojených sil. Komanda prý neměla k dispozici zpravodajské poznatky o tom, že mohou narazit na odpor aktivistů. Námořnictvo prý také mělo spolupracovat s tajnou službou Mosad a zjistit, kdo všechno ve flotile jede.

Čeká se, že na tiskové konferenci bude Eiland kritizovat i jednotlivé velitele a také izraelské politiky. Protože jeho mandát se ale týkal jen ozbrojených sil, v samotné zprávě politici zahrnuti nejsou.

Mezitím Izrael rozjíždí další vyšetřování, které má posoudit, nakolik byl zásah proti cizím lodím v mezinárodních vodách v souladu s mezinárodním právem.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme