Izrael vyhostí šéfa lidskoprávní Human Rights Watch. Údajně měl podporovat bojkot země

Soud v Izraeli dnes v odvolacím řízení nařídil deportaci místního šéfa organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Američan Omar Shakir byl soudně vyhoštěn už loni, ale proti rozsudku se odvolal. Izrael ho viní z podpory hnutí prosazujícího bojkot Izraele, což Shakir odmítá.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud v Izraeli dnes v odvolacím řízení nařídil deportaci místního šéfa organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch, američana Omara Shakira | Zdroj: Profimedia

Soud v Jeruzalémě v úterý Shakirovo odvolání zamítl a dal mu na opuštění území čas do 1. května.

Podle lidskoprávní Human Rights Watch (HRW) se jedná o pokus Izraele umlčet kritické hlasy. „Izrael sám sebe vykresluje jako jedinou demokracii v regionu, ale chystá se vyhostit lidskoprávního aktivistu kvůli jeho mírové činnosti,“ řekl zástupce ředitele místní pobočky HRW Tom Porteous.

„Toto rozhodnutí je mrazivou zprávou pro ty, kteří kritizují zapletení byznysu do vážných případů porušování lidských práv v izraelských osadách. Riskují tak, že budou vypovězeni z Izraele a z Izraelem okupovaného Západního břehu Jordánu,“ dodal.

Izrael v roce 2017 přijal zákon, který může cizímu občanovi zakázat vstup do země, pokud je podezřelý, že vyzývá k bojkotu Izraele. Shakir pracoval pro pobočku HRW pro Izrael a Palestinu od roku 2016.

‚Počůral se, párkrát ho kopli.‘ Izraelská armáda zatýká ročně tisíce dětí, někdy i ve dvě ráno

Číst článek

Izraelská média v úterý informovala o dalším případu amerického občana, který měl potíže kvůli svým názorům. Americká Židovka Laura Mandelová se musela při odletu na Ben Gurionově letišti podrobit podle médií ponižující bezpečnostní prohlídce.

Bez osobních věcí

Do letadla pak mohla nastoupit, ale bez svých osobních věcí. Mandelová je členkou vedení organizace The Abraham Initiatives, která se zasazuje za rovnost Arabů a Židů v izraelské společnosti.

Když přišla k prohlídce před odletem do San Franciska, dostala jako všichni otázku, proč byla v Izraeli. Její odpověď, v níž přiznala práci pro svou organizaci, vedla k dlouhému výslechu, při němž kromě jiného padla otázka, „proč se americká Židovka stará o arabsko-židovské vztahy“.

Po dvouhodinovém výslechu jí Izraelci zabavili počítač, léky a další osobní věci. Byly naloženy do nákladního prostoru navzdory jejím protestům, že chce mít tyto věci u sebe na palubě.

The Abraham Initiatives má pracoviště v New Yorku, Londýně a v izraelském Lodu. Zkušenost Mandelové organizace označila za důsledek stále nepřátelštějšího politického prostředí v Izraeli. Kdokoli, kdo má styky s Araby, je prý v Izraeli považován za potenciální hrozbu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme