Izraelci a Palestinci se dohodli na otevření hraničních přechodů

Izrael a palestinská autonomie uzavřely dohodu o otevření přechodů z pásma Gazy. Tento výsledek oznámila americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, která kvůli této klíčové úmluvě o den odložila odjezd z Izraele do Asie.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Condoleezza Riceová, Mahmúd Abbás

Condoleezza Riceová, Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

"Palestinci budu mít možnost se pohybovat mezi pásmem Gazy a západním břehem Jordánu. Speciální autobusy začnou s dopravou přibližně za měsíc. Nákladní doprava bude umožněna o měsíc později. Začne se také budovat na pobřeží palestinský přístav," uvedla šéfka americké diplomacie.

Všechna tato opatření mají pomoci palestinské ekonomice a ulehčit život palestinským civilistům, kteří žijí na územích oddělených židovským státem. Přechod mají střežit Egypťané, Palestinci a Evropané. Konečné slovo ve sporných případech ale budou mít evropští pozorovatelé. Izrael chce vyloučit, aby se do pásma dostávali z Egypta teroristé.

Hraniční přechod mezi Egyptem a pásmem Gazy Rafáh bude znovuotevřen 25. listopadu. Na hranicích budou instalovány kamery a bude vybudováno komunikační středisko, kde budou izraelští a palestinští odborníci. Pokud izraelští experti nebudou chtít, aby dotyčný člověk přešel hranice, a kdyby palestinští zástupci jej naopak chtěli pustit, pak rozhodnou přítomní evropští pozorovatelé.

Během měsíce bude zajištěn převoz Palestinců z pásma Gazy na západní břeh Jordánu v autobusech v kolonách doprovázených izraelskou armádou a policií. Katarská televize Al-Džazíra přenášela živě tiskovou konferenci palestinského ministra Mahmúda Raglána z Gazy, který řekl, že podle dohody umožní Izrael průjezd 150 nákladních aut přes přechod Karni z Izraele do pásma.

Dohody se podařilo dosáhnout právě díky úsilí Riceové. Mezi oběma stranami existuje řada nedorozumění, a proto přítomnost šéfky americké diplomacie hodně pomohla dosažení dohody. Izrael v minulosti mnohokrát upozorňoval na to, že přes hranice s Egyptem se dostávaly do pásma Gazy zbraně. Nejprve podzemními tunely a po předání hranic pod palestinskou kontrolu i přímo přes hranice.

Židovský stát má zejména obavy o bezpečnost svých občanů, takže požaduje bezpodmínečné odzbrojení palestinských skupin. Izrael také nechtěl umožnit volný pohyb kandidátů do palestinského parlamentu při volební kampani, pokud se voleb zúčastní také militantní hnutí Hamas. Židovský stát se stále obává, že by to jeho nepřátelé z řad radikálních organizací, které považuje za teroristické, mohli využít k přípravě dalších útoků proti Izraeli.

Naopak Palestinci se obávají - jak dnes řekl hlavní vyjednavač Sáib Irikát - že po evakuaci židovských osad z pásma Gazy nebude chtít Izrael odejít z dalších částí palestinských území, že nebude ochotný jednat o otázce Jeruzaléma, o hranicích a o propuštění dalších palestinských vězňů. Dnešní dohoda je tak dobrý začátek k lepšímu pochopení obou stran.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme