Izraelci a Palestinci vykročili v Akabě k míru

Izrael uznal právo Palestinců na samostatný palestinský stát. Stalo se tak na summitu v jordánské Akabě za přítomnosti prezidenta George Bushe, izraelského premiéra Ariela Šarona a jeho palestinského protějšku Mahmúda Abbáse. Jeho účastníci se dále zavázali k rušení nelegálních židovských osad na palestinských územích a k zastavení palestinských násilných akcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

setkání Šaron, Bush, Abbás | Zdroj: ČTK

Izrael a Palestina přijali bez výhrad takzvanou Cestovní mapu, tedy americký plán na dosažení míru a ke vzniku palestinského státu do konce roku 2005. Palestinci také uznali Izraeli právo nejednat a nepokračovat v mírovém procesu, pokud by docházelo k násilí ze strany palestinských odbojových organizací, zejména Hamásu a Islámského džihádu.

Naopak Izrael se zavázal, že po skončení násilí a pro vytvoření palestinského státu odstraní blokády mezi palestinskými městy a vesnicemi i uvnitř nich. Premiér Ariel Šaron dodal, že izraelská vláda chápe "význam územní neroztříštěnosti" západního břehu Jordánu, která patří k hlavním požadavkům Palestinců. Zároveň vyjádřil podporu myšlence soužití izraelského a palestinského státu.

Ostatní sporné body byly odsunuty na jednání o konečném statutu palestinském území. Jak Radiožurnálu řekl autonomní ministr zahraničí Nabíl Šás, na dodržováním dohody a realizací Cestovní mapy bude dohlížet americký monitorovací tým.

Existenci palestinského státu a zajištění svobody pro Palestince rozhodně podpořil George Bush. Ve svém prohlášení zdůraznil, že Šaron i Abbás si uvědomují, že budoucnost jejich lidu nemůže být postavena na nenávisti. Americký prezident zároveň vyjádřil závazek, který Spojené státy cítí vůči bezpečnosti Izraele coby židovského státu.

Vírů v usmíření a uzavření příměří vyjádřil také jordánský ministr zahraničí Wallíd al Mašira. Jordánsko samotné je podle něj příkladem toho, že dobré mírové sousedství s Izraelem je možné.

Na dotaz Radiožurnálu, zda byl stanoven mechanismus pro řešení problémů s realizací plánu, například v případě kdyby došlo k sebevražednému útoku palestinských radikálů nebo k bezpečnostnímu zásahu izraelské armády na palestinských územích, šéf jordánské diplomacie řekl: "Není pochyb o tom, že existují síly, které si nepřejí mírový proces a které nekapitulují, a to jak na izraelské, tak na palestinské straně, ale dnešní summit je důkazem toho, že úsilí politiků může přinést úspěch."

Palestinské hnutí Hamas ale v reakci na Abbásovu výzvu oznámilo, že nehodlá složit zbraně. Také ne všichni Izraelci souhlasí s tím, co jejich představitelé v Akabě zatím dojednali. Izraelští osadníci se postavili proti rušení osad vystavěných na palestinských územích bez povolení.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme