Izraelci bourají historický hotel. Místo něj postaví židovskou osadu

Izraelci začali bourat část historického Shepherd Hotelu ve východním Jeruzalémě. V areálu má vzniknout další židovská osada uprostřed arabské čtvrti. Demolice už vyvolala ostré reakce ve světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelské stroje bourají bývalý arabský hotel. | Foto: Břetislav Tureček

Podle šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové vzniká další ilegální osada, kterou Izrael buduje v rozporu s mezinárodním právem. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že bourání hotelu podkopává snahu o mírové uspořádání mezi Izraelem a Palestinci.

Podle Clintonové budování další židovské osady také popírá logiku, že o budoucnosti Jeruzaléma se budou muset domluvit obě znesvářené strany. Jeruzalémský radní za vládní stranu Likud Eliša Peleg už prohlásil, že založení nové čtvrti pro Židy má znemožnit vrácení palestinských částí města pod arabskou správu.

Budovu si nechal vybudovat ve 30. letech jeruzalémský muftí Hádždž Amín Husajní. Britové mu sídlo zabavili za jeho povstalecké aktivity. Po odchodu Britů areál připadl Jordánsku a po dobytí východního Jeruzaléma ho zabral izraelský stát, který ho v 80. letech prodal soukromé firmě, která včera začala část arabské budovy bourat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček mluví v Odpoledním Radiožurnálu o problému výstavby bytů v jeruzalémské čtvrti.mp3

Chystá se tam postavit byty pro židovské osadníky. Na místě hotelu má být dvacet bytů, což představuje několik desítek obyvatel.

Palestinci říkají, že jde o součást „salámové metody“. To znamená, že dnes je to dvacet bytů, ale za čas jich tam bude už několik desítek a vznikne tam třeba celá nová židovská čtvrť uprostřed dnešní arabské čtvrti. Nebylo by to poprvé, co se něco takového stalo.

Otázka Jeruzaléma

Také spolupracovnice Českého rozhlasu v Izraeli Nataša Dudínská ve Světě o jedné zdůraznila, že Palestince pobouřila možnost výstavby bytů pro izraelské osadníky uprostřed palestinské čtvrti. Domnívají se, že je to součást plánu, jak zabránit rozdělení města v rámci mírových rozhovorů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na téma mluvila ve Světě o jedné spolupracovnice Českého rozhlasu v Izraeli Nataša Dudínská

„Palestinci si myslí, že Izrael tímto způsobem maže palestinské dějiny v Jeruzalémě. Jako by chtěl smazat jakékoli stopy po dlouhé tamní historii Palestinců,“ uvedla Dudínská.

Vyjádřila také obavy, že v současné době je největší překážkou mírových rozhovorů izraelský premiér Benjamin Netanjahu a jeho pravicová vláda. „Zdá se, že bez mezinárodního nátlaku a obzvlášť Washingtonu, nelze jednání obnovit.“

Milan Kopp, Hanka Shánělová, Břetislav Tureček, Alice Kottová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme