Izraelci chtějí pokračovat v útocích na radikály v Pásmu Gazy, Hamás se přiklonil k novému příměří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v neděli nařídil armádě pokračovat v útocích na radikály z palestinského Pásma Gazy. Nová vlna izraelsko-palestinského násilí si od soboty podle médií vyžádala na palestinské straně 22 mrtvých a zhruba 150 zraněných. Na izraelské straně jsou poté čtyři mrtví. Šéf vládnoucího hnutí Hamás Ismáíl Haníja proto nastínil připravenost k novému příměří s Izraelem.

Aktualizováno Jeruzalém/Gaza (Aktualizováno: 22:45 5. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V prohlášení vydaném v neděli večer Haníja napsal, že příměří je možné, pokud se Izrael také zaváže ke klidu zbraní. Požadoval zároveň ukončení více než deset let trvající izraelské blokády Pásma Gazy, k níž se mezitím připojil také Egypt. Jinak prý budou pokračovat další konfrontace.

Izrael zareagoval na vypálení 200 raket z Pásma Gazy útokem na pozice Hamásu. Také zavřel přechody

Číst článek

Izraelský bezpečnostní kabinet po několikahodinovém zasedání nařídil armádě pokračovat v protiútocích na Pásmo Gazy. Izraelská armáda poslala na hranici pásma další brigádu a podle svého mluvčího se připravuje na několikadenní boj.

Írán poté útoky odsoudil. „Díky neomezené americké podpoře izraelského režimu a trapnému mlčení některých islámských vlád nemají sionistické zločiny na okupovaných palestinských územích konce,“ citovala íránská agentura Fars prohlášení mluvčího íránského ministerstva zahraničí Abbáse Musávího.

„Ráno jsem nařídil IDF (armádě – pozn. red.) pokračovat v masivních útocích na teroristy v Pásmu Gazy. Přikázal jsem také posílit jednotky v blízkosti Pásma Gazy tanky a oddíly dělostřelectva a pěchoty,“ oznámil Netanjahu v nedělním prohlášení.

Odsouzení útoků

Jako upřímný přítel Izraele důrazně odsuzuji teroristické ostřelování této nám tolik blízké země. Nesmíme teď mlčet, ale hlasitě stát na straně Izraele! uvedl český prezident Miloš Zeman k masivnímu raketovému ostřelování Izraele.

Eskalaci napětí odsoudil i ministr zahraničí Tomáš Petříček stejně jako šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Na Izrael dopadly dvě rakety vystřelené z Pásma Gazy. Útoku předcházely nálety na Hamás

Číst článek

Izraelská armáda také oznámila, že při cíleném útoku zabila jednoho z velitelů Hamásu Ahmada Abida Chudrího, který zajišťoval peněžní převody z Íránu k ozbrojeným organizacím v Gaze. Jeho smrt při izraelském náletu potvrdili palestinští svědci.

Izraelští vojáci uvádějí, že v odvetných útocích cílí hlavně na odpalovací zařízení raket a na cíle spojené s radikálními skupinami, které působí v Pásmu Gazy.

Uzavřené školy

V jižním Izraeli byly otevřeny kryty pro civilisty a zůstaly zavřené školy. Jedna z raket zasáhla železniční trať, takže je přerušena doprava mezi Beerševou a Kirjat Gatem.

Zasažena je také univerzitní nemocnice v Aškelonu, který leží severně od Pásma Gazy. Její ředitel uvedl, že nikdo nebyl zraněn, ale že je poškozeno onkologické oddělení nemocnice.

Zařízení zasáhla střepina. Raketu, která na kliniku mířila, sestřelila protivzdušná obrana. Útoky z palestinského území od soboty zranily podle zdrojů z této nemocnice 112 Izraelců a tři zabily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme