Izraelci cílili na Hizballáh i před válkou v Gaze. Infiltrovali se mezi blízké Nasralláha, říká expert
Ačkoliv nálety způsobují velké přesuny obyvatel a civilní ztráty, Tel Aviv tvrdí, že se snaží je zaměřovat přesně na pozice ozbrojenců Hizballáhu. Do této kategorie spadají i atentáty na jeho vysoce postavené činitele. „Izrael se na Hizballáh zaměřoval už dříve, aktuální situace není jen reakce na válku v Gaze a ostřelování Izraele Hizballáhem,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál Libor Kutěj, ředitel Ústavu zpravodajských studií Univerzity obrany.
Jak si Izrael vytipovává cíle Hizballáhu v Libanonu?
Současná vojenská operace izraelské armády vůči Hizballáhu se může jevit jako naplánovaná na základě aktuálního vývoje v regionu, tedy bezprostřední reakci na vývoj v Pásmu Gazy nebo ostřelování z teritoria Izraele raketami Hizballáhu.
Nicméně Hizballáh je předmětem intenzivního zájmu izraelských zpravodajských služeb po celá desetiletí jeho existence. Izrael velmi cílevědomě pracoval na budování agenturní sítě uvnitř hnutí, což je samo o sobě velmi zdlouhavý proces s nejistým výsledkem.
Vedle snahy o budování lidských informačních zdrojů izraelská rozvědka trvale monitorovala budování vojenských kapacit Hizballáhu. Zajímala se o umístění vojenských stanovišť, komunikačních center, výcvikových prostor, ale zejména skladišť nejrůznějších druhů zbraní, od těch ručních palných až po vysoce sofistikované zpravodajské systémy.
Tato činnost Izraelců se zintenzivnila v kontextu syrského občanského konfliktu, ve kterém se militanti Hizballáhu angažovali na straně prezidenta Bašára Asada.
O návrat z Libanonu mají zájem desítky Čechů. Ambasáda domlouvá repatriační let se Slovenskem
Číst článek
A právě ve válečném chaosu syrského konfliktu se vytvořilo prostředí, které bylo velice příznivé pro proliferaci (bujení - pozn. red.) zbraní ze strany Íránu k rukám Hizballáhu. Část těchto zbraní dopravoval na libanonské území a část z nich uskladňoval v jihozápadní Sýrii, v oblastech obývaných šíity či ovládaných šíitskými milicemi.
K záchytu a monitoringu pohybu zbraní a systémů Hizballáhu jsou využívány především technické prostředky zpravodajství, ať již senzory obrazového zpravodajství nebo technické prostředky, signál.
Vystopování Nasralláha
Kromě technických prostředků, které jsou zachytitelné, jsou v hledáčku Izraele i osoby. Agentura Reuters napsala, že íránský nejvyšší duchovní vůdce Ajatolláh Alí Chameneí varoval šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha, že ho Izrael chce zabít. Nabádal ho, aby utekl z Libanonu. Jak náročná tak mohla být operace, která vedla k vystopování Nasralláha a jeho následného odstranění?
Z toho, co víme o životním stylu Nasralláha, je evidentní, že se nepochybně jednalo o komplikovanou operaci při využití více zpravodajských oborů.
Bylo použito jak zpravodajství z lidských zdrojů, tedy že byla získána osoba či osoby z jeho okruhu ke spolupráci s izraelskou rozvědkou, tak prostředky signálového zpravodajství monitorující komunikaci buď přímo jeho samotného nebo osob, které mu byly blízké.
V tomto případě se jednalo o operaci dlouhodobého charakteru, jejímž cílem bylo zachytit cíl, pozitivně ho identifikovat a po nějakou dobu monitorovat. Nicméně k zachycení jeho pohybu na určitém místě a v určitém času možná přispěl jeden moment a souhra náhod.
Kdyby ale Izraelci svými dlouhodobými cílenými zpravodajskými aktivitami nebyli připraveni takový okamžik využít, pak by zůstal jedním z mnoha momentů bez zásadního vlivu na úspěch dlouhodobého zpravodajského snažení.
V centru Bejrútu se v noci opět ozval výbuch. Izraelský úder nedaleko centra má šest obětí
Číst článek
Když jsou Izraelci zpravodajsky tak schopní, jak to že se jim dodnes nepodařilo zabít šéfa Hamásu v Gaze Jahjá Sinvára?
Ten je nepochybně zcela odloučen od komunikace s vnějším světem prostřednictvím elektronických zařízení a pouští k sobě pouze osoby, které jsou mu velmi blízké a jimž naprosto důvěřuje. Izraelcům se tak zřejmě ještě nepodařilo infiltrovat personální strukturu Hamásu.
Nejistota a vědomí toho, že není komu věřit, způsobuje uvnitř Hizballáhu chaos. Hnutí se i bojí jmenovat nástupce Nasralláha, aby se ihned nestal terčem dalšího atentátu.
Mezi členy zároveň panuje dojem, který Izrael pečlivě buduje, tedy že je v očích mnoha nejen všehoschopným, ale i všemocným. Jedná se o velkou izraelskou zpravodajskou investici do psychologického neklidu v řadách Hizballáhu. Do jisté míry jde o psychologickou válku.
Podle agentury Reuters by mohla nynější situace zkomplikovat efektivní fungování takzvané osy odporu, tedy organizací, které na Blízkém východě bojují za zájmy Íránu v různých zemích. A právě neklid, pramenící z nedůvěry, ať už v řadách Hizballáhu nebo Hamásu, může být částečnou příčinou.