Izraelci dál ostřelují pozice Hizballáhu, Libanon hlásí už 600 mrtvých civilistů

Izraelské letouny a vrtulníky podnikly dnes v noci více než šedesát náletů na základnu šíitského hnutí Hizballáh v jižní části údolí Bikáa. Jde o oblast, kde se mají nacházet rakety dlouhého doletu a rampy pro jejich vystřelování. Podle izraelského premiéra Ehuda Olmerta budou boje pokračovat ještě několik týdnů. Ofenzíva se nebude rozšiřovat, ale vláda povolila armádě, aby povolala do aktivní služby téměř třicet tisíc záložníků pro případ zvýšení intenzity bojů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci odpočívají na pozici nedaleko libanonské hranice

Izraelští vojáci odpočívají na pozici nedaleko libanonské hranice | Zdroj: ČTK

Sever Izraele zasáhl v uplynulých čtyřiadvaceti hodinách rekordní počet 150 raket. Dopadly na osady Safed, Roš Pina, Šlomi a Kiriat Šmona. Kaťuše explodovaly také v chemické továrně, kde se vyrábějí nebezpečné látky. S požárem bojuje podle mluvčího Jera Elkajama deset týmů hasičů.

Izraelská armáda pokračuje také v operacích na druhé frontě, v pásmu Gazy. Události v Gaze zůstávají ve stínu války v jižním Libanonu. Jen za poslední dva dny tam ale zahynulo 28 Palestinců. Cílem izraelské operace v Gaze je osvobození izraelského vojáka Gilada Šalita, kterého Palestinci unesli na konci června.

Palestinští představitelé vydávají protichůdná prohlášení. Prezident Mahmúd Abbás očekává rychlé propuštění zajatce, zatímco jiní požadují, aby Izrael nejprve ukončil ofenzívu v Gaze i jižním Libanonu. Za 16 dní konfliktu zahynulo v Gaze nejméně 140 lidí a stovky dalších byly zraněny.

Podle libanonského ministerstva zdravotnictví bylo za 16 dní izraelské ofenzívy na území Libanonu zabito na 600 civilistů, ale oficiální údaje hovoří jen o 382. Ministerstvo zdravotnictví navíc tvrdí, že těla 150 až 200 obětí se stále nacházejí pod troskami domů. Jedná se o souhrn odhadů lidí, kteří bombardování u konkrétních budov přežili.

Libanonské statistiky civilních obětí nezahrnují nejméně 20 usmrcených libanonských vojáků, ani 35 přiznaných mrtvých mezi příslušníky Hizballáhu, přičemž Izrael uvádí trojnásobný počet.

Podle libanonského ministra zdravotnictví Mohameda Džawáda Chalífy je ale kvůli konfliktu ohrožena i hygiena, protože na mnoha místech nejde voda a hrozí epidemie. "Přes veškeré úsilí občanské společnosti, státu a i lidí samotných je to katastrofa, kterou neleze odvrátit," řekl ministr.

Asi osmdesátikilometrovému pásu libanonského pobřeží hrozí kvůli poškození tamních ropných skladů a lodí při izraelských náletech ekologická katastrofa.

Ke konfliktu se poprvé vyjádřila světová teroristická síť Al-Káida ústy svého druhého muže Ajmána Zavahrího. Ten vyzval všechny muslimy světa, aby vyrazili do boje a stali se mučedníky ve válce proti sionistům a křižákům. Zavahrí také řekl, že současný konflikt na Blízkém východě má přímou spojitost s bojem muslimů proti Západu v Iráku a Afghánistánu. Zvukovou nahrávku, která výzvu zachycuje, odvysílala televize Al-Džazíra.

Martin Dorazín, Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme