Izraelci dál táboří v centrech měst. Protestují proti růstu životních nákladů

Stovky Izraelců žijí už druhý týden ve stanech na hlavních náměstích izraelských měst. Protestují tak proti růstu životních nákladů, hlavně těch na bydlení. Koupě bytu je prý pro mladé Izraelce nereálná a nájmy astronomicky vysoké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dizengoffova třída v centru Tel Avivu | Foto: Břetislav Tureček

Včera protesty přerostly v potyčky u izraelského parlamentu, kam se někteří demonstranti chtěli dostat. Hnutí za dostupné bydlení tak nabírá na síle i na vážnosti, a stává se jedním z hlavních bodů při jednáních izraelské vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stovky Izraelců žijí už druhý týden ve stanech na hlavních náměstích izraelských měst. Protestují tak proti růstu životních nákladů, hlavně těch na bydlení. Více s blízkovýchodním zpravodajem ČRo Břetislavem Turečkem.

Podle blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka je po celé zemi zatím asi dvacet stanových táborů.

„První vyrostl na luxusním bulváru v Tel Avivu a jsou tam řádově stovky lidí. Během demonstrace ale vzrostl počet protestujících asi na třicet tisíc,“ uvedl Tureček a dodal:

„Další stovky tisíc lidí ale s protestem sympatizují, aniž by se protestu fakticky účastnily. Například velká komunita ultraortodoxních židů, kteří mají velký problém s bydlením, se ale zřejmě z taktických důvodů protestů neúčastní. Zřejmě proto, aby nebyli diskreditovaní, jelikož sekulární tisk by pak protesty odsoudil, zatímco nyní je podporuje.“

Martina Mašková, Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme