Izraelci nehodlají s útoky přestat

Izraelské zásahy proti palestinské autonomii budou pokračovat. Rozhodl o tom užší politický kabinet vlády Ariela Šarona. Nejmenovaný palestinský představitel zároveň oznámil, že dnes dojde v Jeruzalémě k izraelsko-palestinským jednáním. Rozhodnutí přichází po ranním útoku na úřadovnu palestinského vůdce Jásira Arafata v Gaze. Komplex budov byl srovnán se zemí. Na útoku se podílely také izraelské dělové čluny. Podle blízkého Arafatova spolupracovníka je zničení sídla předsedy palestinské samosprávy důkazem selhání politiky izraelského premiéra Šarona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zadržení Palestinci | Foto: ČTK/AP

Na schůzce by podle zdroje, kterého citoval izraelský rozhlas, měli spolu jednat izraelský ministr zahraničí Šimon Peréz a předseda autonomního parlamentu Ahmad Kurája. Přítomni by měli být také šéf izraelské vnitřní bezpečnosti Avi Dehter, palestinský vyjednavač a ministr Sáid Irikát a velitel palestinské preventivní bezpečnostní služby v pásmu Gazy Mohamad Dahlán. Izraelský premiér Ariel Šaron konání schůzky ani nepotvrdil, ani nevyvrátil.

Na palestinských územích zatím dnes pokračovaly zásahy izraelské armády, a to v pásmu Gazy a také v Betlémě na západním břehu Jordánu. Podle pozorovatelů se k výbušné situaci přidal jeden významný prvek: Většina izraelských Arabů, tedy Palestinců, kteří mají izraelské občanství, dnes ve svých městech a vesnicích držela generální stávku na protest proti pokračování izraelských zásahů na palestinských územích.

Smrt celkem 13 izraelských občanů a zranění dalších nejméně 110 osob měly za následek dva útoky palestinských ozbrojenců v Jeruzalémě a ve městě Netanja v noci na dnešek. O reakci státu Izrael má dnes rozhodnout jeho vláda. Izraelský premiér Ariel Šaron dnes ráno podle izraelského rozhlasu opakovaně řekl, že stát Izrael bude jednat s Palestinci o příměří. Podle Šarona ale k politickým jednáním nedojde, dokud nezavládne úplný klid. Ariel Šaron dodal, že pokud neskončí násilí, Izrael odpoví plnou silou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Janev o dění na Blízkém Východě

V noci na dnešek došlo k jednomu z dosud největších atentátů v Jeruzalémě. V kavárně Moment nedaleko Šaronovy rezidence v centru Jeruzaléma útočník z hnutí Hamás odpálil velkou nálož, kterou měl připevněnu na těle. Izraelské letectvo už v noci v reakci na útok bombardovalo rezidenci prezidenta autonomie Jásira Arafata v Gaze, kde přijímal nejvzácnější zahraniční hosty. Budovu srovnalo se zemí. Bombardovalo také palestinské bezpečnostní cíle.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme