Izraelci obléhají baziliku Zrození Páně v Betlémě

Izraelská armáda, která ráno obsadila Betlém, pokračuje v obléhání tamní baziliky Zrození Páně. V ní se skrývá asi 200 až 400 ozbrojených Palestinců, mezi nimi údajně i těžce zranění lidé. Podle jeruzalémského patriarchy Michela Sabahha tam mají právo na azyl. Izraelská ofenzíva proti síti palestinských radikálů pokračuje i na dalších místech - desítky izraelských tanků za svítání vjely do města Džanínu na západním břehu Jordánu a asi dvě desítky jich vnikly do vesnice Salfít jižně od Nábulusu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci v Betlémě | Zdroj: ČTK

V betlémské bazilice Zrození Páně, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, je s palestinskými ozbrojenci uvězněno také šest zahraničních novinářů. Podle jeruzalémského patriarchy Michela Sabahha, nejvyššího představitele katolické církve ve Svaté zemi, mají Palestinci v chrámu právo na azyl. Patriarcha se zúčastnil dnešního protestního pochodu asi stovky duchovních ze všech křesťanských církví, kteří se pokusili dostat do Betléma. Izraelští vojáci je ale do města nepustili.

Konvoj ozbrojených vozidel z italského velvyslanectví doprovázený izraelskými vojáky večer evakuoval pět italských novinářů, kteří byli zablokováni v obklíčeném komplexu baziliky Zrození Páně v Betlémě, kde se ukrývá až 400 Palestinců. S konvojem odjeli z města i další cizinci.

Izraelské tanky vjely večer do největšího města na západním břehu Jordánu Nábulusu. Kolem města je údajně připraveno 300 až 400 tanků, z nichž některé ostřelují barikády z popelnic a pytlů naplněných pískem na hlavních přístupových cestách. Nábulus je po Ramalláhu, Tulkarmu, Betlému, Džanínu a Salfítu dalším městem na západním břehu Jordánu, na něž se izraelská armáda zaměřila v rámci protipalestinské ofenzívy s cílem zničit teroristické buňky palestinských radikálů, stojících za protiizraelskými útoky.

Vatikán dnes Izrael velmi ostře kritizoval za jeho současnou vojenskou operaci na západním břehu Jordánu. Zároveň odsoudil teroristické útoky na židovský stát.

Na jiném místě na Západním břehu izraelští vojáci zabili Palestince, který se pravděpodobně chystal spáchat sebevražedný atentát. Muž, který měl na těle přivázán pás s výbušninami, přišel o život na izraelském vojenském kontrolním stanovišti. Palestinec neuposlechl výzvy izraelské hlídky k zastavení, a proto na něj začali vojáci střílet. Výbušniny, které měl upevněné na těle, přitom explodovaly a Palestinec zahynul.

Izraelská armáda rozšiřuje svou operaci na Západním břehu, která pokračuje šestým dnem. Izraelské tanky vjely do dalších dvou palestinských měst - Džanín a Salfit nedaleko Nábulusu. Vstup armády do Džanínu provázely prudké přestřelky, při kterých zemřela jedna Palestinka. Izraelci toto město pokládají za baštu militantní skupiny Brigády mučedníků od Al-Aksá, napojené na hnutí Fatah palestinského předáka Jásira Arafata. Podle Organizace spojených národů zůstávají tisíce

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Jitka Malá, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme