Izraelci obsadili palestinské město Nábulus

Izraelské jednotky podporované desítkami tanků, obrněných transportérů a vrtulníkem vtrhly dnes před rozedněním do palestinského Nábulusu na západním břehu Jordánu. Dosud nebyly hlášeny ztráty na životech. K vojenské akci dochází tři dny poté, co palestinští radikálové zastřelili pět obyvatel jednoho z izraelských kibuců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank v Nábulusu | Foto: ČTK/EPA

Izraelští vojáci vtrhli do města ze čtyř různých stran. Podle očitých svědků tanky pálily do vzduchu z těžkých kulometů, když postupovaly vpřed, ale nenarazily na žádný odpor. Armáda zatím ovládla důležitá centra města a obsadila přitom několik budov. Analytici odhadují délku operace od několika dnů až po řadu týdnů.

Izraelská armáda vojenskou akci v Nábulusu potvrdila, nesdělila však další podrobnosti o jejím cíli. Izraelský ministr obrany k operaci pouze uvedl, že potrvá tak dlouho, dokud bude potřeba pro zničení infrastruktury terorismu ve městě. Podle nejmenovaných zdrojů citovaných agenturami je však operace spojena s nedělním útokem palestinských radikálů na izraelský kibuc Mecer, při němž zahynulo pět Izraelců.

V úterý v noci vjelo asi 30 izraelských tanků, obrněných a terénních vozů do uprchlického tábora palestinského města Tulkarm na západním břehu Jordánu, odkud pocházel pachatel nedělního útoku na izraelský kibuc i jeho komplic. Také Nábulus je podle Izraelců spojen s útočníky, a proto se stal terčem dnešního zásahu armády.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme