Izraelci odmítají, že by na ,civilní obyvatelstvo útočili úmyslně'

OSN požádala Izrael a Palestince, aby začali vyšetřovat údajné válečné zločiny spáchané za zimní války v pásmu Gazy. Rada OSN pro lidská práva se totiž právě zabývá zprávou, která obviňuje z válečných zločinů v souvislosti s konfliktem na přelomu let 2008 a 2009 bojovníky Hamasu i Izrael.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští policisté kontrolují muslimy

Izraelští policisté kontrolují muslimy | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

"Reakce na to se samozřejmě různí. Od velmi vstřícných až po velmi skeptické, až nepřátelské," řekl Rádiu Česko bývalý velvyslanec v Izraeli Michael Žantovský.

Jak vnímají Izraelci blízkovýchodní politiku amerického prezidenta Baracka Obamy?

Řekl bych, že hlavní proud izraelského veřejného mínění oceňuje snahu prezidenta Obamy o nové nastartování mírového blízkovýchodního procesu. Zatím ale existuje dost skepse ohledně metod naplánování celého procesu na dobu s dvouletým horizontem.

Dokážete si v blízké době představit obnovení mírových rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci?

Představit si to dokážu. Dokonce doufám, že k tomu dojde. Nicméně otázkou je, jakou mají rozhovory naději na úspěch. Existuje celá řada cílů, které jsou cestou ke konečnému cíly. Tím jsou například podpora palestinské autonomie, odchod izraelských vojsk z převážné části palestinského území nebo vyřešení problému zastavení rozšiřování osad na západním břehu.

Jak je v Izraeli vnímána takzvaná Goldstonova zpráva, tedy výzkum s mandátem Rady OSN, která hodnotí konflikt na přelomu roku 2008 a 2009 tak, že se porušování lidských práv dopouštěl jak radikální palestinský Hamas, tak Izrael?

Zpráva je v Izraeli vnímána velmi negativně. Z izraelského pohledu jde o směšování agresora s tím, kdo se bránil. Izraelci poukazují na více než osmileté ostřelování území Izraele z Gazy. Velice se ohrazují proti tomu, že Izraelci úmyslně útočili na civilní obyvatelstvo.

Nemůže být zpráva v současné době spíše překážkou, než výchozím bodem?

To je něco, čím argumentuje premiér Benjamin Netanjahu a celá řada izraelských politiků. Je zde patrná snaha i americké administrativy, aby zpráva neměla další konkrétní pokračování, protože by to skutečně mohlo prostor pro mírová jednání omezit.

Takže požadavek některých britských neziskových organizací, aby byl vydán zatykač na Ehuda Baraka, nepovažujete za zrovna šťastný?

Z hlediska mezinárodního práva to není něco standardního. Ehud Barak byl na oficiální návštěvě v jiném státě, požívá z hlediska mezinárodního práva imunity. Proto také britské úřady, britská vláda, nepostupovaly tak, jak si organizace žádaly.

Alice Kottová, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme