Izraelci připravují stavbu ochranného plotu

V Izraeli začaly přípravné práce na vybudování ochranné bariéry okolo největší židovské osady Maale Adumim na Západním břehu Jordánu nedaleko Jeruzaléma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci vstupují do osady Sa Nur | Foto: ČTK

Ochranný plot má zamezit pronikání palestinských radikálů k provedení útoků proti izraelským občanům a možným cílům. Izraelský stát tak oddělil 67 kilometrů od území Západního břehu Jordánu a připojil je k izraelskému území. Stalo se tak na základě stanoviska Nejvyššího soudu státu Izrael.

Palestinský ministr pro záležitosti Jeruzaléma Chúrí k tomu řekl, že plot zanechává na jeho druhé straně úrodnou půdu, olivovníky a také 250 studní.

Palestinská samospráva se chce odvolat k izraelským soudům. Ochranný plot tvoří kontroverzní téma. Z hlediska Izraelců ale podstatně omezil počet a rozsah teroristických útoků a nakonec přispěl k jejich úplnému zamezení.

Dva Izraelce pobodal palestinský útočník v jeruzalémském Starém městě. Jeden z nich zraněním podlehl v nemocnici, zranění druhého jsou lehká. Podle policie šlo o nacionalisticky motivovaný útok. Bezpečnostní síly prohledávají okolí místa činu a pátrají po atentátníkovi, kterému se podařilo uprchnout.

Jde o první protiizraelský útok od doby, kdy Izrael zahájil vyklízení svých 21 osad v pásmu Gazy a čtyř na západním břehu Jordánu. Evakuace osad byla dokončena v úterý.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme