Izraelci připravují stavbu ochranného plotu

V Izraeli začaly přípravné práce na vybudování ochranné bariéry okolo největší židovské osady Maale Adumim na Západním břehu Jordánu nedaleko Jeruzaléma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci vstupují do osady Sa Nur | Zdroj: ČTK

Ochranný plot má zamezit pronikání palestinských radikálů k provedení útoků proti izraelským občanům a možným cílům. Izraelský stát tak oddělil 67 kilometrů od území Západního břehu Jordánu a připojil je k izraelskému území. Stalo se tak na základě stanoviska Nejvyššího soudu státu Izrael.

Palestinský ministr pro záležitosti Jeruzaléma Chúrí k tomu řekl, že plot zanechává na jeho druhé straně úrodnou půdu, olivovníky a také 250 studní.

Palestinská samospráva se chce odvolat k izraelským soudům. Ochranný plot tvoří kontroverzní téma. Z hlediska Izraelců ale podstatně omezil počet a rozsah teroristických útoků a nakonec přispěl k jejich úplnému zamezení.

Dva Izraelce pobodal palestinský útočník v jeruzalémském Starém městě. Jeden z nich zraněním podlehl v nemocnici, zranění druhého jsou lehká. Podle policie šlo o nacionalisticky motivovaný útok. Bezpečnostní síly prohledávají okolí místa činu a pátrají po atentátníkovi, kterému se podařilo uprchnout.

Jde o první protiizraelský útok od doby, kdy Izrael zahájil vyklízení svých 21 osad v pásmu Gazy a čtyř na západním břehu Jordánu. Evakuace osad byla dokončena v úterý.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme