Izraelci s obavami sledují dramatický vývoj v Egyptě

Politická krize a násilnosti v Egyptě neustávají. Situace po vojenském převratu se hodně dotýká také sousedního Izraele. Už když arabské jaro před dvěma lety smetlo autoritářského prezidenta Husního Mubáraka, vnímali to Izraelci se smíšenými pocity.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská vlajka. Iustrační foto | Foto: Filip Jandourek

"V politické rovině stojí Izrael na straně vládnoucího vojenského režimu, který odstranil demokraticky zvoleného prezidenta Mursího," vysvětluje redaktor zahraniční redakce ČRo Břetislav Tureček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak Izraelci vnímají situaci v Egyptě, mluvil ve vysílání Radiožurnálu redaktor zahraniční redakce Břetislav Tureček.

Podle něj berou obyčejní Izraelci vojenský režim jako menší zlo. Egyptská armáda totiž představuje pro Izrael stabilitu. Naopak demonstranti podporující Muslimské bratrstvo jsou chápáni jako nevypočitatelná síla.

Spojené státy zmrazily vojenskou podporu

Američané v tichosti zmrazili vojenskou podporu egyptskému vojenskému režimu, která dosahuje téměř 600 milionů dolarů ročně. Američané to udělali i přesto, že události zatím neoznačili za puč, což by mělo právní důsledky.

Za podporu egyptské armády přitom lobbují i Izraelci, a to nejenom u Američanů, ale i v Evropě.

Břetislav Tureček, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme