Izraelci zastavili francouzskou loď mířící do palestinské Gazy

Izraelci zastavili na otevřeném moři francouzskou loď, která mířila do pásma Gazy. Uvedli to organizátoři protestní plavby, která měla za cíl prolomit izraelskou blokádu palestinského území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlídky izraelské policie na letišti Ben Gurion | Zdroj: Reuters

Izraelská armáda už ráno potvrdila, že loď sleduje. Jeruzalémská vláda předem pohrozila, že plavbě až k palestinským břehům zabrání. Na palubě lodi je 17 aktivistů, novinářů a členů posádky.

Podle izraelských médií sledují francouzskou loď nazvanou Důstojnost čtyři válečná plavidla Izraele. Už ráno Izraelci posádku vyzvali, aby prokázala totožnost a aby uvedla, jaké jsou na palubě zbraně. Aktivisté prý deklarovali, že žádné zbraně nemají a že tentokrát ani nevezou Palestincům žádnou humanitární pomoc.

Izraelská válečná plavidla francouzskou loď obklíčila a její kapitán dostal na výběr - buďto dojet do izraelského Ašdodu nebo do Egypta. Izrael už předem řekl, že do Gazy žádné aktivisty po moři nepustí a tvrdě tlačil na ostatní středomořské státy, aby vypravení flotily zabránily. Loď Důstojnost vyjela jen díky tomu, že řeckým úřadům nahlásila jako cíl plavby Egypt, a nikoli pásmo Gazy.

Při obsazení rancouzského plavidla podle Izraele nedošlo k žádnému násilí. Námořnictvo teď loď navádí do svého přístavu. Izraelci se se 17člennou posádkou spojili už během dopoledne.

Francouzská loď zbyla jako jediná asi z desítky plavidel, která se měla ke Gaze původně vydat. Kvůli překážkám ze strany řeckých úřadů a patrně také kvůli sabotážím nakonec zůstaly ostatní lodi v přístavech. Francouzská Důstojnost vyjela jen díky tomu, že úřadům nahlásila jako cíl plavby Egypt, a nikoli pásmo Gazy.

Izrael zahájil blokádu Gazy před čtyřmi lety, kdy se tam dostalo k moci protiizraelské hnutí Hamás. Izraelská vláda uvádí, že blokáda brání pašování zbraní. Soud jí ale nařídil zveřejnit interní dokumenty, ze kterých vyplývá, že nedostatek zboží a potravin v Gaze měl také popudit Palestince proti jejich vládě.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme