Izraelci zastřelili aktivistu Islámského džihádu

Izraelské zvláštní jednotky zabily na Západním břehu Jordánu významného činitele radikálního hnutí Islámský džihád. Uvedly to palestinské zdroje, podle nichž byl Muammar Daraghme zabit při přestřelce nedaleko Džanínu. Izraelské zvláštní jednotky tam zaútočily na několik aktivistů tohoto hnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Foto: ČTK/EPA

Izraelská policie dnes také uzavřela administrativní budovu palestinské univerzity Al-Kuds ve východním Jeruzalémě. Ta je zároveň sídlem pověřence Organizace pro osvobození Palestiny pro Jeruzalém. Policejní zásah byl proveden na příkaz izraelského ministra vnitra Uziho Landaua. Ten ho v izraelském rozhlase odůvodnil tím, že příslušné kanceláře sloužily jako ilegální zastoupení palestinské autonomní správy v Jeruzalémě. Palestinská strana toto tvrzení odmítá.

Krátce předtím zasedli po čtyřech měsících mlčení znovu k jednacímu stolu vysocí představitelé Izraele a Palestinců. Vůdce umírněného politického křídla, ministr zahraničí Šimon Peres zahájil sérii jednání schůzkou s palestinským ministrem financí Salámem Fajádem.

Podle izraelského rozhlasu oba politici mluvili o tom, jak předávat palestinské samosprávě daně, které izraelská vláda vybrala od palestinských pracovníků. Izrael tyto fondy zmrazil po nejnovější vlně palestinského násilí.

Možná už dnes bude Šimon Peres mluvit také s ministrem vnitra Abdulem-Razakem al Jehíjehem. Šéf izraelského kabinetu Ariel Šaron s tímto vývojem situace souhlasil pod podmínkou, že předmětem jednání nebude otázka míru.

Americký prezident George Bush pochválil palestinskou samosprávu za určitý pokrok, který podle něj udělala ke slibovaným změnám. Nevyzval ale Izrael, aby se stáhl z palestinských měst, kam izraelská armáda vstoupila po dvou posledních palestinských atentátech.

Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme