Izraelci zničili v Gaze během bojů s Hamásem desítky tisíc domů, náprava potrvá léta

Následky sedm týdnů trvajícího konfliktu mezi Hamásem a Izraelem budou především obyvatelé Gazy pociťovat ještě dlouho. Desítky tisíc domů jsou zničené a statisíce lidí nemají kde bydlet. Někteří se v troskách domů snaží najít alespoň něco ze svého majetku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestina. Po konfliktu Izraele s Hamásem zůstaly v Pásmu Gazy desítky tisíc poškozených nebo zničených budov

Palestina. Po konfliktu Izraele s Hamásem zůstaly v Pásmu Gazy desítky tisíc poškozených nebo zničených budov | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Já jsem tady v budově pracoval dlouhá léta jako hlídač. Všechny lidi z domu jsem dobře znal, byli jsme jako jedna rodina a nemůžu se na ně teď jen tak vykašlat,“ říká pětadvacetiletý Baha.

Právě vylezl z díry zpod obrovské hromady sutin, na místě, kde ještě před pár dny stál třináctipatrový obytný věžák, takzvaná Italská věž, jedna z nejvyšších budov v Gaze.

„Prohledávám trosky každého patra. Pamatuju si dobře, kdo na kterém poschodí bydlel, takže když něco najdu, hned jim zavolám, aby si pro to přišli,“ pokračuje Baha a z díry vytahuje různé zachovalé kousky oblečení.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Gaze natáčel zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Baha pro věci leze pod na sobě ležící stropní betonové desky, které se při náletu svezly z obrovské výšky na zem. Každá z nich váží několik tun. Neuvěřitelně nebezpečnou práci dělá Baha dobrovolně a nemá přitom přilbu, ani rukavice.

„Už jsem lidem našel cestovní pasy, občanky, také spoustu oblečení a domácích potřeb. Ale nejvíc jim udělám radost, když zpod sutin vytáhnu jejich rodinné fotografie. Jsou to přece jen vzpomínky, fotografie ze svatby, fotografie dětí, když byly malé. Tyhle soukromé věci se lidem snažím zachránit ze všeho nejvíc. Říkají, že oblečení je to poslední. To, co pro ně má skutečnou cenu, jsou právě tyhle vzpomínky,“ říká Baha.

Na své věci se teď bývalého hlídače přišla zeptat i paní Salma, obyvatelka jednoho z desítek zničených bytů v domě. V ruce drží dva ušmudlané zachráněné zápisníčky.

„Tady mi našli kluci klubka s vlnou, z těch jsem pletla. A do těchhle památníčků jsme si psaly s holkama, když jsme byly na střední škole. To nám bylo šestnáct. Kolik let se ve stěnách toho bytu kupily vzpomínky! Říkala jsem klukům, kteří to tu prohledávají, aby mi hlavně přinesli rodinné fotografie, že nic jiného nechci. A včera mi je vážně našli. Měla jsem z nich obrovskou radost, větší než z čehokoliv jiného,“ líčí žena.

Palestina. Po konfliktu Izraele s Hamásem zůstaly v Pásmu Gazy desítky tisíc poškozených nebo zničených budov | Foto: Štěpán Macháček

Ve věžáku měla byt paní Salma, vedle její dcera a další pak měl její syn. Všichni jsou teď vlastně bezdomovci, i když mají to štěstí, že mohou bydlet u svých příbuzných na různých místech Gazy.

Přesto paní Salma byt oplakává. „Chtěla jsem si tady postavit stan a koukat z něj na ty trosky. Proboha proč museli odstřelit v den vyhlášení příměří zrovna náš dům?“ ptá se.

Obytný dům s obchodním centrem a kancelářemi zničil nálet izraelských stíhaček jen několik hodin před koncem války.

Celkem padesát dnů trvající boje mezi Hamásem a Izraelem zcela zlikvidovaly deset tisíc objektů v pásmu Gazy a zhruba stejný počet budov je značně poškozených.

Desítky až stovky tisíc lidí se tak nemají kam vrátit a rekonstrukce takového rozsahu škod nebude rychlá, ani snadná.

Někteří váleční bezdomovci našli dočasné útočiště u svých příbuzných, jiní ve školách spravovaných OSN. Tam však má brzy začít výuka a uprchlíci tak budou muset objekty opustit. Kam půjdou, to zatím nikdo z nich neví.

Palestina. Po konfliktu Izraele s Hamásem zůstaly v Pásmu Gazy desítky tisíc poškozených nebo zničených budov | Foto: Štěpán Macháček

Štěpán Macháček, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme