Izraelem otřásá další korupční skandál vrcholných politiků

Izraelská policie zatkla bývalého starostu Jeruzaléma Uriho Lupolianského. Člen židovské náboženské koalice čelí podezření, že v době působení na radnici přijal úplatky ve výši patnácti miliónů korun. Za to měl prosazovat kontroverzní stavební projekt Holyland. Skandál kolem luxusního obytného areálu na jihu Jeruzaléma je zatím nejnovější aféra, která se týká i bývalého premiéra Olmerta. Policie odhaduje, že na zlomení odporu proti stavbě investor vydal na úplatcích čtvrt miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osadnická enkláva v Jeruzalémě | Foto: Břetislav Tureček

Lupolianský měl brát peníze ještě když byl starostou Jeruzaléma právě Olmert a Lupolianký mu dělal zástupce. Podle vyšetřovatelů si nechal platit za to, že zametal pod koberec stovky stížností, které proti megalomanskému Holylandu vznášeli památkáři, ochránci přírody i řadoví obyvatelé Jeruzaléma.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovější izraelské korupční aféře mluvil na Rádiu Česko zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

„Lupolianský je kromě braní úplatků obviněn i z praní špinavých peněz, podvodů a daňových úniků. Kromě něj bylo zatčeno dalších pět lidí, pracovníků radnice i developerů. Ale také advokát, který zastupuje Ehuda Omerta,“ vysvětluje zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák.

Lupolianský se hájí tím, že byl jen zástupcem starosty, a že odpovědnost tedy nese Olmert. Ten už čelí soudnímu procesu kvůli třem jiným korupčním kauzám.

Bývalý premiér vzkázal, že se kvůli skandálu vrací předčasně z Evropy. Média ale upozorňují, že ve skutečnosti si pobyt v cizině naopak podložil. Původně se měl totiž vrátit už 7. dubna.

Martina Mašková, Helena Berková, Břetislav Tureček, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme