Izraelem otřásly další útoky sebevrahů

Palestinští extrémisté znovu útočí. Sebevražedný atentátník zranil u severoizraelské Hadery dva lidi. Útok přišel jen několik hodin po atentátu v židovské osadě Karnej Šomron, který stál život dva Izraelce. Izraelská armáda podnikla odvetný útok proti palestinským cílům v Nábulusu. O vyostřujícím se izraelsko-palestinském konfliktu mluvil na začátku své návštěvy Izraele také český premiér Miloš Zeman.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

násilí v Palestině | Foto: ČTK/EPA

Izraelská Policie oznámila, že zastavila podezřelé vozidlo u vjezdu do vojenského výcvikového tábora Machane Šmonim. Jeden z mužů ve voze začal na policisty střílet. Policisté palbu opětovali a jednoho z mužů zabili, zatímco řidič vyrazil pryč. Policisté začali vozidlo honit a řidič odpálil nálož umístěnou ve voze, která ho usmrtila a zranila jednoho policistu a dva kolemjdoucí.

Izraelské stíhačky F-16 a vrtulníky v noci na neděli zaútočily raketami na budovy palestinské správy v Nábulusu na západním břehu Jordánu. Nálet následoval jen několik hodin po palestinském sebevražedném atentátu v židovské osadě Karnej Šomron.

Teroristický útok se odehrál v místní pizzerii a to ve chvíli, kdy se podávaly večeře a v restauraci bylo mnoho lidí. Při výbuchu zahynuli dvě mladé ženy a dalších 25 bylo zraněno. Na místě byl nalezen také mrtvý Palestinec, který je považován za pachatele útoku. Jednalo se o osmnáctiletého malíře pokojů z Kalkílije.

Podle katarské satelitní televize Al-Džazíra se k útoku přihlásila Lidová fronta pro osvobození Palestiny, kterou Spojené státy před časem zařadily na seznam teroristických organizací. V průběhu včerejška také Palestinci odpálili střelu Kásam 1 na základnu izraelské armády na břehu Jordánu. Pozorovatelé to považují za další vyhrocení situace.

Miloš Zeman při jednání s nejvyššími izraelskými představiteli řekl, že je nutné s terorismem bojovat a že není možné za každou cenu teroristům ustupovat. Zemanovu návštěvu sleduje blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, který byl i u jeho rozhovoru s izraelským prezidentem Moše Kacavem.

"Souhlasím se slovy českého premiéra na sto procent a svět by měl tento přístup přijmout za svůj," uvedl po jednání Moše Kacav. Izrael podle něj přes tvrdou realitu, které čelí, nadále respektuje předáka palestinské autonomie Jásira Arafata a palestinskou samosprávu za partnera pro případná budoucí jednání.

"Je to základ naší společné dohody. My jsme uznali palestinskou samosprávu a Jásir Arafat byl zvolen jejím předsedou. V tom se náš přístup nezměnil, ale požadujeme, aby Arafat dostál své odpovědnosti, a myslíme si, že to tak není," řekl pro Radiožurnál izraelský ministr zahraničí Šimon Peres.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme