Izraeli hrozí mezinárodní izolace, varoval americký ministr obrany

Izrael riskuje mezinárodní izolaci na Blízkém východě, upozornil americký ministr obrany Leon Panetta při svém blízkovýchodním turné. Podle jeho slov by se Izraelci a Palestinci měli co nejrychleji vrátit k jednacímu stolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany Leon Panetta | Zdroj: Reuters

Kritika Izraele z úst amerických představitelů není moc častá, ale ani slova ministra obrany Leona Panetty nelze brát jako vysloveně kárající.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu amerického ministra obrany na Blízkém východě sleduje redaktor Martin Dorazín

Šéf Pentagonu pouze poukázal na reálný stav věcí. Izrael opouštějí blízkovýchodní partneři, s nimiž měl dosud korektní vztahy - jedná se například o Turecko nebo Egypt. Podle Panetty není rostoucí izolace pro Izrael prospěšná.

Ostatní arabské země s Izraelem nekomunikují, navíc, jak upozornil Panetta, došlo ke změně mezinárodní situace. Arabské jaro, povstání v řadě zemí a nové režimy, s tím vším musí Izrael podle ministra počítat a Spojené státy mu v tom chtějí pomoci jako prostředník, aby snížily napětí v regionu.

Panetta také ujistil Izrael, že Američané zůstávají jeho vojenským spojencem a že spolupráce bude nadále velmi těsná, zvlášť v situaci, kdy se musí vytvořit prostor pro jednání.

Izraelská vláda sice souhlasí s obnovením rozhovorů s Palestinci, přerušených už loni, zároveň chce ale pokračovat v bytové výstavbě na územích, která Palestinci považují za svá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Novinářka Nataša Dudínská ve Stalo se dnes

Izrael neupustil od záměru postavit 1100 bytů ve východním Jeruzalémě. Palestinci se ovšem k jednáním nechtějí vrátit, dokud Izraelci osídlování nezastaví.

Rozdělená společnost

Novinářka Nataša Dudínská přímo z Izraele ve Stalo se dnes připomněla, že Panettova návštěva se odehrává v době velmi dramatických změn na Blízkém východě. „Zatímco izraelské vedení očekávalo, že Panetta potvrdí americké záruky vůči izraelské bezpečnosti, zdá se, že mu šlo více o to, aby apeloval na obnovení mírových rozhovorů Izraele a Palestiny.“

„Zdá se, že v současné době nezačne mírový proces bez silného mezinárodního, zejména amerického nátlaku,“ domnívá se Dudínská. Je však podle ní otázkou, zda bude tento tlak úspěšný.

Jak také připomněla, izraelská veřejnost je rozdělena. „Část současnou pravicovou vládu velmi podporuje a považuje za správné, že Netanjahu je nekompromisní. Druhá část se naopak obává mezinárodní izolace a uvědomuje si zhoršení postavení Izraele v posledních letech.“

„A tato část za jediný způsob zlepšení považuje uzavření míru s Palestinci, ukončit okupaci a umožnit vznik palestinského státu,“ poznamenala Nataša Dudínská.

Martin Dorazín, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme