Izraeli se nelíbí Obamova kritika židovské výstavby ve východním Jeruzalémě

Mezi Washingtonem a Izraelem vypukla zatím asi nejhlubší roztržka od nástupu amerického prezidenta Baracka Obamy a izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Spojené státy izraelské vládě vzkázaly, že považují za nežádoucí budování židovských sídel ve východním Jeruzalémě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ortodoxní Židé u Zdi nářků

Ortodoxní Židé u Zdi nářků | Foto: Břetislav Tureček

Palestinský prezident Mahmúd Abbás takovou výstavbu označil za násilnou judaizaci arabských oblastí. Izrael naopak americké výhrady okamžitě odmítl.

Obama překročil všechny meze - tak dnes izraelská média citují nejmenované zdroje z vedení židovského státu. Američané totiž podle deníku Haarec informovali Izrael i Palestince, že Obamova administrativa nevidí rozdíl mezi židovskými osadami na západním břehu Jordánu a židovskými čtvrtěmi ve východním Jeruzalémě.

Izraelské vlády obvykle uznávají, že jim západní břeh nepatří. Východ Jeruzaléma ale považují už od jeho dobytí před 42 lety za součást židovského státu.

Kritika Američanů se dosud východnímu Jeruzalému vyhýbala. Teď se ale i Washington otevřeně hlásí k pozici, že Izrael i tady usídluje své občany v rozporu s mezinárodním právem a že se tam snaží ovlivnit demografické poměry.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme