Izraelská armáda během války v Gaze bezdůvodně ničila palestinské domy

Izrael bude mít problém obhájit rozsáhlé ničení civilních domů při nedávné válce v Gaze. Anonymně to připustil vojenský činitel, kterého cituje deník Ha'arec. Podle palestinských zdrojů Izraelci zničili nejméně čtyři tisíce obydlí. Izrael se dosud hájil, že to bylo nezbytné v rámci boje proti teroristům. Vnitřní vyšetřování ale ukazuje, že v mnoha případech tomu tak nebylo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zničený palestinský dům v Rafahu | Zdroj: ČTK

Jak upozorňuje Ha'arec, někde nechali vojáci strhnout obytný dům jen proto, že jim překážel ve výhledu. Někdy domy zbourali kvůli podezření, že jsou pod nimi pašerácké tunely, což se ale nakonec ukázalo jako mylný předpoklad.

Velká část domů padla za oběť bombardování nebo urputným pozemním bojům. Když se ale neválčilo, jednotlivé útvary si prý ve velkém objednávaly buldozery na další demolice palestinského majetku.

Izraelským důstojníkům hrozí v zahraničí žaloby za porušování válečných konvencí, které mají chránit civilisty. Podle vojenských zdrojů Ha'arecu bude pro Izrael velmi těžké některé případy obhajovat.

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme