Izraelská armáda mizí z Nábulusu

Izraelské jednotky se stáhly z Nábulusu a také z většiny Ramalláhu na palestinském západním břehu Jordánu. V Ramalláhu zůstávají izraelští vojáci jen u sídla palestinského vůdce Jásira Arafata. Obě města obsadili 29. března v odvetě za palestinský atentát, při němž zemřelo 28 lidí. Při operaci byly obsazeny také Tulkarm, Kalkílija, Džanín a Betlém.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelská hlídka | Foto: ČTK/AP

Izraelští vojáci teď zůstávají už jen v Betlémě, kde obléhají baziliku Zrození Páně, v níž se skrývá asi 200 Palestinců včetně třicítky hledaných předpokládaných teroristů. Někteří z nich jsou podezřelí z vraždy palestinského ministra turistiky Rechavama Zeeviho.

Palestinský ministr obrany Benjamin ben Eliezer potvrdil, že požadavek, aby byli Zeeviho předpokládaní vrazi vydáni, je neodvolatelný. Řekl, že Izrael zkoumá několik možností, jak je dostat. Tyto možnosti odmítl upřesnit, zvláště pak eventualitu vzetí Arafatova sídla útokem.

Podle palestinských zdrojů pronikli izraelští vojáci do uprchlického tábora Kalandíja mezi Ramalláhem a Jeruzalémem a zatkli asi 15 lidí.

Izraelský premiér Ariel Šaron vyhlásil konec poslední fáze izraelské ofenzívy na palestinských územích. Zároveň však uvedl, že boj Izraelců proti terorismu pokračuje. Podle agentury Reuters měl zřejmě na mysli nárazníkové zóny, které chce Izrael zřídit podél západního břehu Jordánu, a tím zabránit pronikání palestinských atentátníků.

Palestinský vyjednavač Saíb Irikát však označil stažení izraelských jednotek z Nábulusu a také z většiny Ramalláhu na západním břehu Jordánu za lež určenou pro média. Prohlásil, že Izrael svou vojenskou operací zničil palestinské autonomní oblasti, jak je definovaly mírové dohody z Osla, omezil zóny pod palestinskou správou a zničil infrastrukturu palestinské autonomie.

Milan Kopp, Jaroslav Hausdor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme