Izraelská armáda nacvičuje odsun osadníků

V Izraeli vrcholí přípravy na odsun židovských osadníků z pásma Gazy. Bezpečnostní složky už začaly nacvičovat evakuaci osad. Upravily areál budov v jedné z obcí tak, aby připomínala tamní židovské osady. Stažení 8000 izraelských osadníků z pásma Gazy a vyklizení několika osad na západních břehu Jordánu by mělo začít v polovině srpna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jeden z odpůrců vyklizení osad diskutuje s vojáky | Zdroj: ČTK

Izraelští vojáci a policisté se při nácviku chovají tak, jako by se chovali při vlastní evakuaci. Vcházejí do domů, upozorňují, že lidé jsou už v osadách nelegálně, a poté i za použití násilí figuranty vyvádějí pryč. Důraz je kladen na to, že nejdříve by měli být odvedeni lidé, kteří do židovských osad přišli protestovat proti jejich rušení.

Izraelský rozhlas dnes přinesl informaci, že o náhrady se už přihlásilo 50 procent rodin z přibližně 1500. Stalo se tak po protestech v obci Kfair Maimon minulý týden, po nichž si mnoho osadníků uvědomilo, že evakuace skutečně proběhne. Zatím není jasné, kolik lidí se nakonec odmítne vystěhovat.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme